Tapet med ojämna skarvar mellan våderna nära taket i ett sovrum.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Sned tapetskarv där mönstret inte matchar i ett sovrum med vita lister.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Sneda tapetvåder med guldprickigt mönster i ett sovrum.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Hej!

Är ny här på forumet, och skulle behöva lite rådgivning.

Har haft en firma här hemma som hjälpt till med tapetsering av ett sovrum. Överlag ser det bra ut, men tre tapetvåder sitter uppenbart snett.

Det är ett rektangulärt sovrum och jag har kollat alla tapetskarvar i rummet med vattenpass. De ser raka ut, med undantag för tre stycken, där det skiljer fyra centimeter om man jämför skarvens placering i golv resp. tak.

Finns det några riktmärken för vad som är acceptabelt? Det tog några dagar innan jag upptäckte att det var snett, så det är inte så att hela rummet är förstört. Men samtidigt tog de ganska bra betalt och vi anlitade ju proffs just för att det inte skulle bli amatörmässigt gjort.

Så visst borde jag kunna be dem att göra om den delen? Alternativt dra av på priset? Eller hur petig ska man vara? Tacksam för råd!
 
Redigerat:
EddieHansson
Har du några bilder på rummet? Hus är ofta inte helt rätvinkliga, så det är kanske någon avvägning de gjort för att få till det?
 
  • Gilla
ichigo och 1 till
  • Laddar…
4cm? Han måste ju vart full eller nåt?
 
Hade svårt att få till någon bra bild på rummet, men jag lade upp några bilder på den första skarven. Jag tror att det är den som gör att resterande två också blir fel.
 
BirgitS
Har du pratat med chefen på företaget?

En enkel fix för just det som du har på bilderna är att skaffa en ljusgrå tuschpenna och måla i där det nu lyser vitt.

Beror det mörka strecket på att tapeten inte är helt fastklistrad där?
 
  • Gilla
NoiseMaker och 1 till
  • Laddar…
Att mönstret lutar kan väl inte göra så mycket då det inte är några raka linjer i det mönstret men om det är som ovan dörren att skarvarna inte går ihop eller mönsterpassningen är fel är det ju bara att göra om. Någon jäkla koll får man väl tycka att de ska ha. Men sätter väl inte upp en våd utan att ser att den passar med den innan. Har de jobbat från två håll samtidigt eller hur får man till det så snett utan att se och göra något åt saken på en gång innan klistret torkar? Om det inte är någon specialtapet som är väldigt tun eller ska ha ha något annat special är det ju inte svårt att tapetsera och få det rakt så har man betalt för att få det gjort bör man kunna förvänta sig ett exemplariskt utförande.
 
  • Gilla
PetraI
  • Laddar…
EddieHansson
Blir inte mönsterpassning omöjligt om inte mönstret är jämnt delbart med rummets omkrets? En skarv med mismatch måste man väl ha?
 
  • Gilla
Anna_H och 2 till
  • Laddar…
EddieHansson EddieHansson skrev:
Blir inte mönsterpassning omöjligt om inte mönstret är jämnt delbart med rummets omkrets? En skarv med mismatch måste man väl ha?
Jag köper att mönstret inte passar där första och sista våden möts, men om jobbet görs ordentligt borde det väl inte finnas flera skarvar med mismatch?

Han började med den "norra" väggen, sen västra, södra och sist östra. Där östra och norra väggen möts är det mismatch i mönsterpassningen, men det har jag inga synpunkter på. Men mönsterpassningen mellan norra och västra väggen är också helt fel, och det borde den väl inte vara om man gör rätt? De sneda våderna sitter till vänster på den norra väggen och jag misstänker att det är därför det blivit fel i mönsterpassningen. Där övriga väggar möts ser mönsterpassningen däremot bra ut.

Hoppas att det inte blev för snurrigt med väderstrecken. :)
 
C
C cj84 skrev:
Jag köper att mönstret inte passar där första och sista våden möts, men om jobbet görs ordentligt borde det väl inte finnas flera skarvar med mismatch?
Om väggarna inte är helt raka kan våderna hamna lite snett, men enligt min åsikt sätter man alltid första våden efter ett hörn i lod och med överlapp. Vilket innebär att det blir lite mismatch i hörnen, vilket är OK, det syns inte så mycket.

Sista våden blir så klart mismatch mot första om tapeten går hela varvet runt. Den skarven placerar man där det syns minst, och där kanske inte ovanför ett fönster känns som förstaalternativet även om det är bättre än mitt på en vägg. Här kan man också behöva improvisera lite för att det inte skall se helknasigt ut.

Glipor skall det aldrig bli någonstans. Det kan knappast anses vara acceptabelt.
 
  • Gilla
Nalleman64 och 1 till
  • Laddar…
när du skriver firma var det en riktig målar firma då?
 
Man mönsterpassar inte i hörn. Sista våden skär man så den ligger nån cm in på nästa vägg och sen nästa våd (som är först på nästa vägg) ovanpå det.
 
  • Gilla
marcusjj
  • Laddar…
Ja, det var en riktig målarfirma.

Jag trodde att mönsterpassningen gjordes även i hörn eftersom målaren har gjort en bra mönsterpassning där övriga väggar möts. Har även varit med om det förut när vi tapetserat, så trodde att det var standard. Men jag kan väldigt lite om detta så litar på er som säger att det är annorlunda.
 
Man mösterpassar i hörn i den mån det går. Man överlappar ju hörnet ca 0,5-1cm. Sen fortsätter man med resterande bit av tapetvåden efter hörnet. Då försvinner ju 0,5-1cm av mönstret i och med överlappningen. Så det blir ju typ mönsterpassning(y)
 
  • Gilla
Kätting och 4 till
  • Laddar…
Om du backar tillbaka och tar ett par nya bilder så är det enklare att bedöma helheten.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.