Har tidigare gjort ett 10-tal undergjutningar utan problem, har då använt Weber EXM 702. Perfekt resultat varje gång. Min lokala bygghandel gick i våras över från Webers sortiment till Finjas så det blev Finja expanderbetong Fin.
En avväxlingsbalk HEA140 som undergjöts i båda ändarna. Fyllde upp med expanderbetong och och allt såg bra ut. Täckte den fria ytan med plast, höll det sedan fuktigt. Gjutningen utfördes i lördags och igår när jag tittade närmare så misstänkte jag att det hade "skitit" sig. Gjorde en tidig avforming och mycket riktigt så kom det en del svordomar från mig. Det som har hänt är att expanderbetongen har "krympt".. har ca 1-2 mm distans från expanderbetongen och stålbalken.. på båda gjutningarna... Första tanken var att jag inte hade fått det tätt och hade en läcka men kunde inte hitta någonting och att det blev likadant på båda gjutställena.. Arrr.
Kan nämna att jag fyllde upp med expanderbetong 10 mm över undersida stålbalk samt att jag försiktigt rörde för att säkerställa att det inte fanns några luftfickor.
Någon som har råkat ut för något liknande? Och vad skulle kunna orsaka detta?
Får ta tag i det ikväll efter jobbet, har funderat på flera olika lösningar men det enda som jag kommer tillbaka till är att försöka bila ner skiten och gjuta om (blir mindre kul att knacka ner men har nog inte så många val)