Vad är definitionen på "bredbandsnätet" utifrån att man i artikeln även skriver mobilnätet?
Det byggs fibernät i tätorter, landsbygd, etc. Tar vi tätorterna har nog de flesta en färdig utbyggnad med vissa mindre undantag.
Sedan bygger mobiloperatörer mobilnät, men där är man i princip klara med nuvarande teknik. Här planeras för kommande 5G utrullning, men som diskuterats i flera trådar kommer det att finnas olika lösningar beroende av vilka tjänster man fokuserar på att leverera. Och styrs även av tillgång på utrustning med 5G-stöd.
Att coronapandemin gjort att vissa inte vill få installerat i bostad har ingen påverkan på själva investering i grundläggande infrastruktur.
 
  • Gilla
Prodigys och 2 till
  • Laddar…
Tackar för den länken och som jag noterade i en kvalificerad gissning i tidigare inlägg "Tar vi tätorterna har nog de flesta en färdig utbyggnad med vissa mindre undantag." bekräftas i rapporten inledningsvis.

Urklipp från rapporten "Minskningen 2019 berodde huvudsakligen på lägre investeringar från Telia och stadsnäten". De stora investeringarna som gjorts tidigare har de här aktörerna gjort i tätorter med stor potential av kunder och en helt naturlig effekt att investeringar minskar i de områdena.

Tar vi sedan mobilnäten och utbyggnad med avseende på framför allt 5G, där det i andra trådar funnits en tilltro att det kommer att vara lösningen för landsbygden så bekräftar rapporten det motsatta att det är geografiska områden som redan har bra täckning som till största delen kommer att dra nytta av 5G utbyggnad och nya tjänsteområden under de närmaste åren.
Urklipp från rapportens sammanfattning:
"I de mer tätbefolkade delarna av landet pågår det fortfarande en kommersiell utbyggnad av mobilnäten genom uppgraderingar av befintliga siter samt viss förtätning. Denna utbyggnad väntas bidra till bättre mobila tjänster i tätorter, utefter vägar med hög trafik och längs vältrafikerade järnvägsspår. I glesbebyggda områden väntas däremot bara en begränsad kommersiell utbyggnad fram t.o.m. 2023. I kombination med utbyggnaden till följd av täcknings- och utbyggnadskravet i 700 MHz-bandet kan dock även denna utbyggnad ge vissa förbättringar av mobila tjänster i glesbebyggda områden. Nya tillstånd i frekvensband som är lämpliga för den första fasen av 5Gutbyggnaden förväntas bli tilldelade i slutet av 2020. Fram till 2023 väntas utbyggnaden framförallt ge bättre kapacitet och tjänstekvalitet i områden som redan idag har god täckning och kapacitet. Detta innebär att 5G-utbyggnaden förmodligen kommer att ha en begränsad effekt på målet om att alla bör ha tillgång till stabila mobila tjänster av god kvalitet där de normalt befinner sig senast 2023."
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.