Kalle B Kalle B skrev:
Avfettningsmedlet då? Det är betydligt värre än round up
Jag använder det vid biltvätt ibland. Vintertid i tvätthall på en mack och hemma har jag grus på gården samt vägen förbi. Och där frodas både maskrosor och tistlar samt en massa annat grönt som jag försöker hålla tillbaka med salt och Roundup och ättika. Har markduk under men det hjälpte ett par år bara.
 
P pmd skrev:
Använder du Roundup med eller utan glyfosat?
Jag vet inte vad det var i den från Roundup, den jag har nu är köpt på Hjem å pule och heter Effekt spray och ska vara biologisk nedbrytbar. Men det står det ju på allt, tror jag.
 
P
Glyfosat är biologiskt nedbrytbar, men det går åt biologiska organismer för det.
 
P
S Ställmästarn skrev:
Har markduk under men det hjälpte ett par år bara.
Det hamnar ständigt organiskt material och frön i gruset ovanpå markduken. För att frön inte ska gro där behöver man kratta gruset regelbundet.
 
  • Gilla
BirgitS
  • Laddar…
Mats-S Mats-S skrev:
Roundup som säljs i Sverige är totalt 100% skit, slöseri med pengar att köpa skiten, rent vatten funkar bättre mot ogräs :) Att man kallar det Roundup är rent bedrägeri eftersom dom flesta förknippar det med den tidigare varianten med glyfosat.


Funkar bra att importera glyfosat och MCPA från eBay eller Amazon, vet många som gjort det inklusive undertecknad, det har aldrig varit något problem med tullen. Enda problemet är att det blivit typ dubbelt så dyrt bara på några år. 💲💰💸


Köp inte dom dyra flashiga mossmedlen, köp Ferrogent (pulverform) på Granngården, billigast och bäst 😎 Blanda 1 dl ferrogent med 10 liter vatten, enkelt att sprida med en vattenkanna. Mossan dör på några timmar, funkar bäst i fuktig väderlek.
Finns bättre järnsulfat hos tex Allt Fraktfritt som löses i kallt vatten. Den på Granngården kräver varmvatten, tidigare modell funkade bättre.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.