Avser att bygga ett Attefallshus i anslutning till mitt fritidshus. Jag kommer inte ha spis, varmvattenberedare utan enbart några vägguttag för belysning samt värme max 1000W.
Min husleverantör säger att det måste vara en elcentral i Attefallshuset då det är en separat byggnad.
I fritidshuset har jag lediga enfasgrupper och skulle vilja bara dra en enfasmatning ut till Attefallshuset och direkt ansluta vägguttag o ett enda element, då utan central.
Har sökt i föreskrifter men kan ej hitta något som säjer att jag måste ha en central i Attefallshuset.
Behöver som vanligt kolla att utlösningsvillkoret är uppfyllt.
Någon som vet!
GoranU
 
Varför snåla på något sådant som blir väldigt mycket jobbigare att åtgärda i efterhand?
 
Ingen som vet reglerna???
 
Du behöver inte ha en central i ditt Attefallshus. MEN det har vissa fördelar och är en engångskostnad som du kan slå ut på byggnadens hela livslängd.
 
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
H
Finns det något annat än
Framtidssäkrat
Mindre risk att inteuppfylla utlösningsvillkor

Något annat?
 
Bara ett exempel, skulle JFB lösa ut slipper man väcka upp dom som ligger och sover i "stora huset" för att återställa. Det finns flera fördelar men jag tycker att det borde räcka.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.