F
Hej!

Varför mäter man spisets hölje mot just en diskbänk? Jag vet att man kan mäta mellan jordstiften också men förtsår inte riktigt det där med diskbänken. Kan någon vänlig själ förklara det grundligt för mig?

Fridens!
 
Diskbänken brukar vara jordad via vattenrören. Man mäter mellan spisens hölje (som är jordat) och diskbänken för att veta att jordfunktionen i spisen är god.
 
F
Aha, så det är därför? Kan man ta för givet att i de flesta fall så är diskbänken och dess rör det? (Självklart kan man aldrig ta något för givet, men är det standard att det är så?)
 
Inte jag heller. I vilket sammanhang "gör" man detta? Jag kan tänka mig två syften:
- Kontrollera att spisen är jordad, vilket är en dålig kontroll då man inte vet om diskbänken är jordad, eller om den blivit jordad genom kontakt med spisen...
- Kontrollera ifall diskbänken är en sk främmande ledande del som behöver skyddsutjämnas mot spisen. Finns dock inget krav på det i kök.
 
Jag tycker också det verkar vanskligt att bara söka kontakt mellan diskbänk och spisens hölje, däremot om man hittar en fas i ett uttag ovan diskbänk eller i bänkarmatur och kör mot spisen och får 230V.
 
Man får ju dra ut spisen så att den inte har kontakt med diskbänken. Summrar men mellan någon skruvskalle och diskbänken och det ger signal så kan man vara väldigt säker på att spisens hölje är jordat. I nya hus med plastslangar till vattnet funkar det så klart inte.
 
spinout skrev:
Man får ju dra ut spisen så att den inte har kontakt med diskbänken. Summrar men mellan någon skruvskalle och diskbänken och det ger signal så kan man vara väldigt säker på att spisens hölje är jordat. I nya hus med plastslangar till vattnet funkar det så klart inte.
Hjälper ju inte om nu nollan råkar vara ansluten till spisens hölje.
 
5-ledarsystem - Då märks det
4-ledarsystem - märks Ifs. Inte men man vet att det finns kontinutet mot jord
 
Redigerat:
Mätningar kan inte ersätta inspektion.
 
Håller med Bo.Siltberg, men det kan ju finnas en poäng med att mäta eftersom det vid jordfel på spisen är ganska troligt att det är just diskbänken man kommer i kontakt med.

(Jag fick en lätt kyss förra året när jag mätte med ett stålmåttband mellan just diskbänken och en mikrovågsugn ansluten till ett defekt uttag.)
 
Hmm, vad mätte du med stålmåttbandet?
Jo visst, visar det sig att diskbänken är jordad kanske man bör fundera på hur, och kanske förbättra den jordningen.
 
Bo.Siltberg skrev:
Mätningar kan inte ersätta inspektion.
Hur ska du inspektera? Skruva sönder spisen och kolla så allt ser rätt ut? Summra tar ca. 5 sekunder
 
År det något man brukar mäta mellan systemjord och diskbänk är det spänning.
Inte alls ovanligt med dålig systemjord, vilken kan mätas i V, mot en (oftast) väl jordad diskbänk.
Att summra är inte att mäta.
 
Bo.Siltberg skrev:
Hmm, vad mätte du med stålmåttbandet?
Det var nog avståndet.. men man kan säkert mäta ström med ett stålmåttband, bara att avläsa ur mycket det utvigar sig. :)
 
WATTisPOWER skrev:
Att summra är inte att mäta.
Vad menar du att gör man när man summrar, Kontrollerar?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.