134 331 läst ·
461 svar
134k läst
461 svar
Mamma fått skriftlig varning från Brf terrassdörr öppen för ofta
Uterummet är ju uppvärmt enligt TS med terrassvärmare. Om TS mamma ser till att öppna dörren bara när det är uppvärmt finns inget problem. Så har jag tolkat TS i alla fall.S steffo_b skrev:Nja. Inte riktigt. Det framstod så till en början men i det TS lagt in där brevet är fotograferat så framgår att det problem som man riktar in sig på är att den öppna dörren vintertid leder till större värmeläckage och därmed ökade uppvärmningskostnader för föreningen.
Det framgår inte hur välisolerat uterummet är men om det är ett isolerat så kan det orsaka 5000-7000 kWh i ökad förbrukning för uppvärmning.
Om det är ett oisolerat uterum med englasfönster (vilket är det vanligaste) så kan det nog dra det dubbla vilket då betyder att den öppna dörren orsakar en ökning i värmeförbrukningen som motsvarar en villa.
Med det scenariot så kan jag faktiskt sympatisera med styrelsen. Uppvärmning är en ganska stor del av kostnaderna för en förening och dom det finns folk som släpper ut onödigt mycket värme så leder det till att man måste höja avgifterna mer.
Ingen vettig människa i Sverige ställer upp altandörren hela dagen vintertid.
Produkter som diskuteras: "terrassvärmare"
Tipi 147 vedeldad terrassvärmare
Underhållsfri grill och terrassvärmare
5 299 kr inkl moms
Läs mer
Medlem
· Väster götaland
· 417 inlägg
Ytterdörrar är det inte. Då får man bocka gångjärn sen. Iallafall tyngre gamla ytterdörrar. Kan hända ytterdörrar med 3 gångjärn funkar för det eller billiga lätta dörrar.S steffo_b skrev:Nu pratar du i nattmössan.
Det finns inget som helst problem konstruktionsmässigt att ha en dörr öppen eller stängd.
en dörr är konstruerad för att hänga i gångjärnen och den gör det hela tiden. Det är lika stor belastning på gångjärnen oavsett om dörren är öppen eller stängd.
Om dörren inte hänger i gångjärnen när den är stängd för att den står på dörrposten så betyder det att en klant har installerat dörren då den inte är korrekt injusterad.
Tål dörren inte att stå öppen så tål den inte att vara stängd heller och då är det en extremt dålig dörr.
Krafterna i gångjärnen är i en värre vinkel när dörren är stängd.
Är det samma som påstår att eluttag är dimensionerade för kortvarigt bruk?
Är det samma som påstår att eluttag är dimensionerade för kortvarigt bruk?
TS har inte skrivit att balkongen är uppvärmd med terrassvärmare. Det TS skrivit är att det finns infravärme. TS har fått frågan om infravärmen används och hur ofta den är påslagen men ej svarat. Infravärme kan aldrig värma en inglasad balkong till inomhustemperatur.Farstatjej90 skrev:
Redigerat:
Är det skillnad med innerdörr?B Bockstensmannen skrev:
Ja, det finns tunga innerdörrar.
Jag har jobbat på camping där det dels finns många uthyrningstugor, dels servicehus etc.
Alla gångjärn som jag har riktat upp har alla behövt riktas i riktning för "stängt läge", har aldrig behövt rikta i riktning för "öppet läge".
Varje vår så har vi varit tvungna att rikta flera dörrar efter att stugorna varit stängda vinterhalvåret.
Va? Det är väl klart att den kan?DE73 skrev:
Medlem
· Väster götaland
· 417 inlägg
Oavsett vilken värmare hon har så är det så att ett helt oisolerat uterum lätt kan dra 10 000 watt en kall vinterdag om man försöker hålla det varmt.Farstatjej90 skrev:
En genomsnittlig säkringsgrupp är på 10A vilket betyder att den klarar av 2300 watt effekt.
Dvs så länge som inte TS mamma har 4-5 olika grupper el ute i uterummet så kommer infravärmen inte att klara av att hålla det varmt. Gissningsvis har hon en 10A grupp dit och då blir det ca 2000 watt infravärme och det gör inte att det håller sig varmt.
Du menar att ytterdörrar inte är avsedda för att hänga i gångjärnen???B Bockstensmannen skrev:
Om den inte hänger i gångjärnen så går det inte att stänga den.
Alla dörrar hänger alltid i gångjärnen när dom är rätt justerade.
Det är så dom är tillverkade och konstruerade.
Du bockar ju gångjärnen för att dörren skall hänga i gångjärnen så att den går att öppna och stänga.
Det finns inte en enda dörr som går lätt att öppna och stänga som inte hänger i gångjärnen. Det är den enkla sanningen.
Det är liksom svenskt mästerskap i antaganden nu.S steffo_b skrev:Oavsett vilken värmare hon har så är det så att ett helt oisolerat uterum lätt kan dra 10 000 watt en kall vinterdag om man försöker hålla det varmt.
En genomsnittlig säkringsgrupp är på 10A vilket betyder att den klarar av 2300 watt effekt.
Dvs så länge som inte TS mamma har 4-5 olika grupper el ute i uterummet så kommer infravärmen inte att klara av att hålla det varmt. Gissningsvis har hon en 10A grupp dit och då blir det ca 2000 watt infravärme och det gör inte att det håller sig varmt.
För det första är det nu "en kall vinterdag" som gäller, uterummet är oisolerat och vi vet dessutom detaljer om TS mammas säkringar. Dessutom vet vi hur mycket hon har öppet dörren, hur stort uterummet är och vilken värmare hon har.
Om du istället antar att det är de bästa förutsättningarna istället för dom sämsta då blir ju svaret om det hon gör är rimligt helt annorlunda. Men bestämmer man sig först om slutsatsen man vill ha så gör man väl de antaganden som behövs för att hamna där...🤔
Jag har ingen aning vem du svarar till men jag vet inte vad det har för relevans att krafterna är i en annan vinkel när dörren är öppen.D Daniel 109 skrev:
Observera. Annan. Inte värre.
Gångjärnen sitter skruvade i dörrposten som i sin tur är monterad i husets stomme.
Om du har ett problem med att gångjärnen rör sig för att dörren står öppen så betyder det att stommen i huset rör sig pga de små krafter som dörren utsätter den för.
Det betyder att du har ett hus som kommer att blåsa sönder i första bästa storm.
Och hus blåser inte vanligen sönder om dom inte är felkonstruerade eller det är extrema stormvindar.
Gångjärnen till ytterdörrar är dimensionerade för belastningar som är tiofaldigt större än vad dörren kan tänkas utsätta dom för. Så det finns inget som helst problem med att ha dörren i vilken vinkel som helst hur länge som helst. Förutom att det blir kallt inne om du ställer upp dörren vintertid.