Yrkesmän använder en maskin som blåser ånga på tapeten. Vi köpte en sådan från jula den fungerade si så där.G Gshock skrev:Vi har en vägg som är putsad och över de sitter tapet. Det sitter verkligen stenhårt fast på putsen och är nästintill omöjligt att ta bort. På vissa ställen har vi fått ta bort lite av tapeten där det va lite bubbligt. Tror ni det funkar att sätta en väv över och spackla där tapeten är borta? Eller blir det väldigt ojämnt?
Det går att spackla så att det blir slätt. Resultatet beror på tålamodet och hur duktig man är. Även här är det möjligt att sätta renoveringstapet för att i någon mån minska spacklingsjobbet. Den putsade väggen lär behöva spacklas i alla händelser. Jag tror att det finns en risk att man skapar sig merjobb genom att ta bort den gamla tapeten.G Gshock skrev:
Nu är nästan all gammal tapet borta! Vi har som ni ser på bilderna tretex på innerväggar och betong på ytterväggar med ca 10mm tjock puts. På tretexvöggarna har vi tänkt limma på renoveringstapet (flugger fiona) och sedan tapetsera eller måla.
Vi undrar hur man går tillväga på de putsade väggarna. Kan man även på dessa väggar limma renoveringstapet och sedan måla/tapetsera eller är det bredspackling och måla som gäller?
Vi undrar hur man går tillväga på de putsade väggarna. Kan man även på dessa väggar limma renoveringstapet och sedan måla/tapetsera eller är det bredspackling och måla som gäller?
Klicka här för att svara
