Hej,

vår villaförening skrev avtal med ett bredbandsbolag 2013. Bolaget skulle installera fiber i alla fastigheter i området och de skulle anlita en underentreprenör för själva grävjobbet. Avtalet säger att vi är bundna till bredbandsleverantören under 5 år.

Det är avtalat att alla kablar skulle grävas ner minst(!) 40(!) centimeter under marken.

Gräventreprenören var snabb, flexibel och smidig att samarbeta med. En extern besiktningsmannen gjorde en besiktning i området.

Men efter cirka 2 år efter besiktningen ser vi att på vissa ställen så ligger kabelrören bara 1 centimeter under marknivå! :eek: På ett ställe har snöplogen skrapat sönder det yttre skyddslagret på ett rör. Det är bara en tidsfråga innan det går hål rakt igenom och kabeln blottas och riskerar att skadas.

Vi känner till två ställen just nu där kabelröret ligger öppet, men det kan vara fler ställen. Vi pratar om kilometervis med rör. Man har alltså inte hållit avtalade 40 centimeter!

Bredbandsleverantören hävdar att den externa besiktningsmannen har godkänt jobbet.
Men att kolla alla kilometer med grävningar om det är 40 cm djupt är ju i praktiken omöjligt!

Till saken hör också att gräventreprenören har gått i konkurs.

Hur ser bredbandsleverantörens ansvar ut här? Det var ju de som anlitade gräventreprenören.

Hur gäller de avtalade 40 centimeterna om det ligger kabelrör i luften? Detta är ju ett rent fuskjobb! Med otur ligger kabelkanalerna lika grunt på fler ställen.

Vad har besiktningsmannen för ansvar här? Kan besiktningen underkännas i efterhand fast den godkänts tidigare?
 
Redigerat:
Då ni har avtal med bredbandsbolaget gällande installation av fiber och om det står i avtalet att bredbandsbolaget ansvarar för nedgrävningen så är bredbandsbolaget ansvarigt för att åtgärda felet. Finns det dokument från besiktningsmannen som beskriver hur han besiktigat grävjobbet ? Är det kilometer med rör så måste det ju finnas rätt mycket dokumentation från besiktningen.
Oavsett vilket så ligger kablarna inte på rätt djup och om inte bredbandsbolaget kan förklara hur det kommer sig att kablarna helt plötsligt ligger precis under ytan så måste ni kunna reklamera jobbet och få det åtgärdat.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.