2 205 läst ·
15 svar
2k läst
15 svar
Letar tidur med vred. 1-6tim gångtid.
Sida 1 av 2
Man kanske måste gå på något digitalt?
Då kan jag förinställa ett standardvärde och sedan varje gång jag vill ha detta
så behöver jag bara trycka på en enda knapp så körs den förinställda tiden och sedan stängs den av.
Då kan jag förinställa ett standardvärde och sedan varje gång jag vill ha detta
så behöver jag bara trycka på en enda knapp så körs den förinställda tiden och sedan stängs den av.
GISA har en på 720min.
http://www.gisa.se/Stromstallarevagguttag1_9_1.htm
http://www.gisa.se/Stromstallarevagguttag1_9_1.htm
Schyssta priser
Får nog nöja mig med att programmera denna som jag vill istället.
110kr
[h=1]Timer digital programmerbar[/h] -
[h=2]7318273402517[/h]
[TABLE="align: right"]
[TR]
[TD] [bild]
Klicka här för fler/större bilder
Artikelnummer: GE4000340251
Lagerstatus: Lagervara
110 kr
Från 5 kr/mån med
Klarna Konto
Antal
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Programmerbar digital timer med dygns–, vecko– och slumpmässig omkoppling samt nedräkning. Kan belastas med upp till 3680W vilket möjliggör styrning av många lampor. LCD–displayen visar aktuella inställningar samt tid. 12– eller 24–timmarsvisning. Upp till 98 st på–/avprogram per vecka. Med slumpfunktionen får du slumpmässiga till– och frånslag under dygnet. Nedräkningsfunktion från 1 sekund till 99:59:59. Manuellt till– och frånslag. Batteribackup. Temperaturområde 0ºC till +55ºC. IP20.
16A/230V
Max 3680W
Jordad
120x64x76 mm
Besserwisser
· Västra Götalands
· 11 392 inlägg
Du kanske redan har köpt. Men jag föredrar http://www.clasohlson.com/se/Kopplingsur/Pr328618000 framför den du valde. Den är lite större, men knapparna är mer distinkta och den är lättare att programmera. Dessutom billigare. Den har en separat CD (count down) knapp i mitten på översta raden som enkelt kan ställas in att räkna ner och sedan stänga av. (Eller det motsatta om man nu skulle vilja det).
Utmärkt, tack. Det får bli den.lars_stefan_axelsson skrev:Du kanske redan har köpt. Men jag föredrar [länk] framför den du valde. Den är lite större, men knapparna är mer distinkta och den är lättare att programmera. Dessutom billigare. Den har en separat CD (count down) knapp i mitten på översta raden som enkelt kan ställas in att räkna ner och sedan stänga av. (Eller det motsatta om man nu skulle vilja det).
Kommer den ihåg inställningar efter strömavbrott?lars_stefan_axelsson skrev:Du kanske redan har köpt. Men jag föredrar [länk] framför den du valde. Den är lite större, men knapparna är mer distinkta och den är lättare att programmera. Dessutom billigare. Den har en separat CD (count down) knapp i mitten på översta raden som enkelt kan ställas in att räkna ner och sedan stänga av. (Eller det motsatta om man nu skulle vilja det).
Ska ha den bla till en VVC pump så den måste starta upp och fungera efter strömavbrott.