Hej!

Min fru har fått för sig att odla inomhus under vintern och har köpt på sig såna här LED armaturer från
Jula

https://www.jula.se/catalog/el-och-...elysning/lysrorsarmaturer/led-armatur-016233/



Visa bilaga 585818
Det är visst så att man måste installera dem själv och undrar om någon annan har använts sig av modellen och gjort det?

Antar att jag kan köpa en ojordad nätkabel med rak stickpropp, skarva den till en ojordad mellanströmbrytare och sen sätta i eluttag? Har jag missat nått?
 
Den är gjord för fast anslutning och sådana kabelanslutningar.
 
MrJay
De jag känner som odlar inomhus använder inte sådana LED armaturer. Sedan, beroende på vad som odlas kan olika typer av LED behövas.
 
Hjälpte en vän att provisoriskt hänga upp denna armatur i ett förråd.
Armaturen ska inte jordas. Jag tog en kabel från "min samling" av jordade sladdställ, klippte bort jordkabeln, trädde sedan kabeln genom förskruvningen och spände åt= dragavlastning. Snabbkopplingar för anslutning av ledare.

Ger mycket ljus. Hur sedan växterna gillar detta är inte riktigt mitt område, men armaturen verkar populär bland hemmaodlare.
 
tommib
Bo.Siltberg Bo.Siltberg skrev:
Denna armatur har varit uppe på forumet tidigare och gillades inte. Välj nåt bättre.
[länk]
Det är väl iofs inget fel på armaturen som sådan, men man måste ansluta varje armatur enskilt eftersom den inte stödjer vidarekoppling av skyddsjord. I den här kontexten så skulle jag kunna tänkta mig att montera sladdställ på armaturerna och ansluta dem via stickpropp. Färdiga europluggsställ med strömbrytare torde vara helt ok, bara man får till dragavlastningen i armaturen.
 
  • Gilla
Fairlane
  • Laddar…
Jag har satt upp några av dessa i mitt uthus, det var lite överraskande att någon jordplint inte fanns och ännu mer förvånad blev jag när jag läste installationsanvisningen och såg att dessa armaturer är avsedda att kopplas med gummikabel H05RN-F, sådan sladd man annars brukar använda till skarvsladdar.

Jag kompromissade och kopplade mina med EKK, då denna till skillnad från EKLK saknar biledare som skulle behöva jordas, men om man vill ha sladd med stickpropp så är dessa armaturer som gjorda för ändamålet.
Schematisk illustration av anslutning för en armatur med dimensioner och H05RN-F gummikabel anvisning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
RickeP
  • Laddar…
Ja det är en avart till produkt som jag gärna ser försvinner från marknaden.
 
  • Gilla
Wheelabrator
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.