Hej!

Någon nämnde att det gjorts någon form av långtidstest på olika typer av fönster i Sverige och där man alltså testade PVC, trä, och trä/aluminiumkonstruktioner. Är det någon som känner till något sådant test och i så fall vet mer detaljer?

Finns det i övrigt någon beprövad erfarenhet vad gäller fönstertyper för vårt mellansvenska klimat, dvs om det i något avseende är några större skillnader mellan ovanstående fönstertyper?

Vi måste nämligen byta ut alla våra befintliga fönster efter många år av eftersatt underhåll där nu fönstren är ordentligt rötskadade!

Vi kommer i första hand inte att jaga billigast pris, utan mer titta på U-värden och kvalitet.

Tips och synpunkter emottages tacksamt!
 
Stort tack för det wanegardh!

Jag skall försöka hitta några fastigheter här i Stockholm som satt in PVC-fönster och åka och titta. Känslomässigt har jag nog en massa ogrundade fördomar mot PVC! ;-)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.