kan man lägga laminatgolv innan 48timmar.
har lagt ut golven ett och ett paket i vardagsrummet, kan jag lägga dom imorgon...
 
Golvfirman vi köpte golv av sa att det var inga problem eftersom dom lagrade golvet varmt. Golvet hinner inte ta upp så mycket kyla under transporten på 20 min hem. När dom lägger golv åker dom ju inte hem med golvet till kunden och kommer tillbaka efter 48 timmar och lägger det. Dom åker dit med det och lägger det direkt.

Dock går mina tankar mot att luftfuktigheten spelar stor roll. Kan väl skilja mycket i luftfuktighet i butiken jämfört med hemma i villan?

Jaja, det där var vad han svarade iaf.
 
det är ju luftfuktigheten som spökar, men man får ju inte öppna paketen förrän läggning och dom är ju inplastade så det kan ju inte vara så väldigt noga..tanten och barnen är borta hela helgen så jag tänkte lägga 70m3
 
Redigerat:
Kör, bara!
Glöm inte att det är vinter och att luftfuktigheten är som lägst nu, så kör på minst 5 mm avstånd till väggarna! Annars kommer ungarna kunna åka berg å dalbana med trehjulingen på golvet i sommar ;-)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.