189 362 läst ·
860 svar
189k läst
860 svar
Lägg ner Biltema
Hahaha! Vilken otrolig gnälltråd! "Buhu jag köpte det absolut billigaste alternativet och är missnöjd för att det inte håller samma kvalitet som dyrare alternativ"! Märkligt, jag trodde det var de sura gubbarna som av principskäl aldrig skulle sätta sin fot på Biltema? Man får vad man betalar för och som hemmafixare som kanske använder vissa nischade verktyg någon gång vartannat år är ställen som Biltema och Jula en skänk från ovan eftersom det öht finns ett billigt alternativ. (Som tillägg tänker jag också säga att jag är för ung för att se Clas Ohlson som en seriös verktygshandlare. Så länge jag kan minnas är det en inredningsbutik som också säljer verktyg och deras egna Cocraft är precis lika smäckigt som grejerna på Biltema och Jula).
Gått i samma tankar själv, flera gånger man kollat olika alternativ och sett att båda ställen har nära identiska maskiner med exakt samma specar. För handverktyg brukar jag rangordna budgetsegmentet bäst till sämst i denna ordning: Meec röd - Bosch grön - Meec grå/Biltema.Forlowt skrev:
Biltema har både högt och lågt. Man får tänka lite och ha lite tur när man handlar där. Att köpa en gräsklippare eller liknande komplicerade produkter är nog inte så smart då man aldrig vet hur längde det kommer finnas reservdelar, eller hur kvaliten är.Ä Äpplesnö skrev:
Jag handlar där ofta, brukar vara glödlampor, batterier, glykol, lite bil och båt kemi. Kanske nått verktyg ibland. Oftast blir det bra sett till hur mycket jag använder grejerna. Nått som däremot suger är att de inte har ett system för att recensera saker på hemsidan!
Det har man ju hört att vissa säljare sorterar bort dom mest negativa svaren sen så när man läser om produket så kan ju recensionerna variera kraftigt förmodligen på hur stor förväntan man har på den. Dessutom så på det stållen jag köper produken så vill ju butiken att man ska skriva en recension typ nästan innan man har använt produkterna. Skulle vara roligt å se hur recensionerna är säg efter två år......B BäverBerra skrev:
Håller med. Föredrar att planera tillvaron och köpa tyska Hazetverktyg från Amazon istället åtminstone till bilreparation/service.
Jag tycker att liknande skräpföretag ska betala hög miljöförstörelseskatt. Skulle även rensa bort bland fast-fashion och Ikea och liknande.
Jag tycker att liknande skräpföretag ska betala hög miljöförstörelseskatt. Skulle även rensa bort bland fast-fashion och Ikea och liknande.
Du tycker alltså att Biltema ska lägga ner, pga. din dumsnålhet som väljer den billigaste tången, och tror den ska hålla. Den här "skittången" kanske passar utmärkt till en "fattig student" som bara ska dra ut någon liten spik eller liknande.Ä Äpplesnö skrev:
Det finns betydligt bättre tänger på biltema, om du tittat på ordinare sortiment som kostar normalt med pengar. Jag är själv snickare och många gånger förvånad över deras kvalitet. Med tanke på att jag ibland betalar ca 1/5 mot vad en kvalitetsprodukt kostar, så håller det ändå mer än hälften så bra. Detsamma gäller Jula. Man får ju helt enkelt jämföra pris med användning. Ska något användas lite och väldigt lätt, så är billigaste på Biltema okej. Ska det användas mycket för en hemmafixare så passar biltemas dyrare/normala sortiment bra. Det funkar även perfekt för proffs som bara behöver ett verktyg ibland.
Ska man använda ett verktyg hårt och brutalt, samt mer frekvent bör man satsa på rena kvalitetsprylar.
Skulle det bli fel på Biltema, så är de som sagt suveräna på att hantera reklamationer. De betalar alltid reseersättning utan knussel när man ber om det också.
Gillar inte du Biltema, så låt bli att handla där.
Jag tycker också biltema har både skräp och bra grejor. Man får som vanligt handla med insidan av skallen. Köper man den billigaste skiten de har så får man just det.
Jag tycker det sämsta med biltema är att de inte har betygsystem från kunderna. Hade de haft det så hade jag handlat mer från dom.
Jag tycker det sämsta med biltema är att de inte har betygsystem från kunderna. Hade de haft det så hade jag handlat mer från dom.
J
Jerald Stuartson
Husägare
· Stockholm
· 539 inlägg
Jerald Stuartson
Husägare
- Stockholm
- 539 inlägg
Håller med, har verkligen chanserat och vägrar den butiken.Ä Äpplesnö skrev:
Allt skräp som säljs i dessa butiker är miljöförstöring om något, verkligen tragiskt att kommersiella aktörer får tillverka miljarder skitprodukter som bara åker i soptunnan. Utan konsekvenser.
