Hejsan,

Vår våtrumsmatta (plastmatta) i badrummet har fått en repa, kan man laga det själv, eller ska man ringa hem en mattläggare?

Repan är inte särskilt djup, 0,5 mm där det är som värst närmast i bilden nedan. Alltså mest ett estetiskt problem, men då den enligt lagen om alltings d..het hamnade mitt på golvet så syns det ganska tydligt.

Den är också ganska nära dusch, risk att det kommer vatten på, är det någon fara, även om det bara är ytskiktet som är skadat?

Mvh
Kneppe

ajc0oUp.jpg
 
  • Gilla
Kneppe
  • Laddar…
hscn hscn skrev:
Har själv med framgång lagat mindre skador med kemsvets. Gäller att vara försiktig då den löser plasten i mattan. Stor risk att skadan blir värre om man är oförsiktig. Hade själv en lös bit att öva på
[länk]
Låter lovande, hur gjorde du det rent praktiskt?
Häller på lite och låter smälta ihop? Gnugga in i skadan?
 
Är tunnflytande med nålspets. Applicerade lite i rispan, inget gnuggande.
"Petade" försiktigt med instrumentskruvmejsel där skadan var lite djupare.
 
  • Gilla
Kneppe
  • Laddar…
M
Har också lagat med kemsvets, men har för mig att det måste vara typ C för våtrum.
Skiljer även vilken typ man ska ha om det är vägg eller golvmatta.

Ring George Andersons, mycket hjälpsamma. Fick köpa en tub för 250:- och dem skickade den brevledes utan krusiduller!

http://www.george-andersons.se/
 
  • Gilla
Kneppe
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.