Tjena!

Vi behöver lite mer förvaring hemma och planerar därför att använda kattvinden på mitt framtida kontor. Kattvinden är ganska liten då taket lutning endast är 35grader på 1.5plans villa.

Det är redan isolerat på vinden. Min plan var att ta bort gipset. Klä in innerskåpet för att slippa se platsen. Sedan är min tanke att kanske använda någon låda från Ikea eller dyl. Som ”front” hade jag tänkt använda stående träpanel, sådana akustikplattor. Då jag gärna inte vill att det skall synas att det är förvaring.

Någon som gjort något likande? Eller någon som har några bra idéer eller förslag på lösning?

Se bifogad bild. Hade tänkt låta panel gå förbi elementet med avstånd så slipper man se de. Sedan skall det på en träskiva från gavel till gavel som skrivbord istället för nuvarande.

Tack på förhand!
 
  • Rum med svängd glasvägg, trägolv, vit tak, antik kista, inredning synlig genom glaset.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Absolut, har förvaring i nästan hela kattvindarna. Skåp med luckor, som vi har lådor och hyllor bakom. Allt från Ikea. Där gömmer man massor 😊
38° taklutning, men nog något högre stödbensvägg än vad ni har.

Vardagsrum i vindsvåning med snedtak, möbler, träningsutrustning, leksaker och en svart hund.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Tissysissy
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.