Jag skulle vilja ha kombon kyl/frys men två st bredvid varandra. Dvs 2 kylar o 2 frysar. Men på ett ställe där vi tittade på detta sa de att det inte är bra att ha två sådana bredvid varandra då värmelementen de har gör att det blir kondens emellan... ? Någon som känner till om det stämmer? Ni som har två kyl/frys kombo bredvid varandra - hur funkar det?
 
K
Trams. Vi har det så och det har aldrig krånglat. Såg det i en reklamfilm från den kände arkitekten Pål Ross som tipsade om det.

Det enda problem vi har är att vi inte är överens om de ska öppnas mot varandra eller mot diskbänken till höger om kyl/frysarna
 
Alltså 2st enheter? Med kyl/frys- kyl/frys? Låter konstigt, varför vill man ha 2st kylar?
 
Det som faktiskt kan bli ett problem är om det är självavfrostande skåp och tillverkaren har valt att lägga värmeelementen på ena sidan och valt olika sidor. Tex. Kylen har värmeslinga till höger och frysen har värmeslinga till vänster. Dessa bör då stå med frysen till vänster och kylen till höger. Annars hamnar värmeelementen mot varandra och det kan skada skåpen. Tex. Husqvarna har så på vissa modeller.
 
  • Gilla
Ruttenrot och 2 till
  • Laddar…
Vi har så och det har inte varit några problem med Siemens i alla fall.

Två kombi ger större kyl och lite mindre frys jämfört med en kyl och en frys brevid varandra. Allt beror på behov.
 
  • Gilla
Bockan
  • Laddar…
Kontrollera just den modell ni vill köpa. Ex Miele kräver 50mm mellan skåpen enl bruksanvisningen, blir det kondens och golvet tar skada så täcks det ej av garantin i deras fall.
 
Varför inte en kyl/sval och en frys? Måste vara bökigt att hela tiden öppna/söka i 2st kylar.
 
På vår kyl och frys är det som Johan456 beskrev.
Annars finns ju alltid alternativet att köpa ett helt skåp med dubbeldörrar tex. denna:

Öppet dubbeldörrarskåp från Smeg med synliga hyllor, lådor och fack i både kyl och frys.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
H Husqvarna220Ac skrev:
Varför inte en kyl/sval och en frys? Måste vara bökigt att hela tiden öppna/söka i 2st kylar.
Behövs inte om man har ordning och är struktuerad. Då vet man var man har i respektive kyl.
Blir fortfarande mindre volym för kyl om man har en frys istället för 2st kombo.
 
Vi har två e-lux kyl/frys bredvid varandra har aldrig varit något problem.
Fungerar utmärk.
 
Vad jag förstår vill TS ha två styck kombi kyl/frys brevid varandra. Inte om det kan bli problem med en kyl och en frys ställda mot varandra.
 
Efter att ha köpt den kombinationen läste jag för ovanlighetens skull bruksanvisningen som sa just det. Detta löste jag med att ha ett mellanrum mellan dem, med en eklist som sitter med dubbelhäftande tejp. De (Miele) hade dock modeller som skulle gå bra att ställa helt mot varandra men de kostade 10 000kr mer per styck.
 
  • Två rostfria Miele kylskåp bredvid varandra med ett mellanrum och barnritningar på dörren.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
M Mikael St skrev:
Vad jag förstår vill TS ha två styck kombi kyl/frys brevid varandra. Inte om det kan bli problem med en kyl och en frys ställda mot varandra.
Det är väl bra att det belyses då det verkar finns skillnad mellan tillverkare, om man kan köra kyl/frys bredvid varandra eller ej. På så vis uppmärksammad TS om att det även kan förekomma på kombo/kombo.
 
BirgitS
Tingis Tingis skrev:
Det är väl bra att det belyses då det verkar finns skillnad mellan tillverkare
Det är nog snarare så att det är skillnad på olika modeller från en och samma tillverkare, så som Otsef skrev.
 
BirgitS BirgitS skrev:
Det är nog snarare så att det är skillnad på olika modeller från en och samma tillverkare, så som Otsef skrev.
Likafullt viktigt att belysa.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.