Hej,

är fullständigt usel på gräsmattor så vet inte riktigt vad jag behöver göra. Har ett område på gräsmattan ca 50 kvm som förra ägaren har lagt begränsningskabel runt så att robotgräsklipparen inte går in i området. Det är lite små kuperat eller rättare sagt ojämnt. Nu vill jag dra bort kabeln och få till en bra gräsmatta. Är det bara att fylla på med jord och sedan så? Eller är det något annat jag behöver tänka på?

Under barnens gungor är det konstant lervälling någon som har ett bra tips på åtgärd?
 
Antar att leran beror på allt lek där toppa med lite sand kan hjälpa, anbars är det att försöka dränera av vatten eller blanda upp jorden med sand etc så vatten rinner ner.

Släta till det ojämna med matjord, tips är att ta ett lastbilsflak. Sen kan man behöva gödsla för att få fart på gräsbeväxningen, snåla inte med frön heller
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.