Satsuki
Hoppas detta är rätt forum, annars får moderator gärna flytta det.

Sitter i styrelsen för en ideell förening som enl hyreskontraktet är ansvarig för den fastighet vi hyr. Längs ena sidan av tomten finns idag ett ca 2 m högt nätstaket. Detta står på vår sida, men pga ålder har det blivit åtgånget - vissa stolpar är knäckta och andra lutar.

Grannens tomt ligger ca 1-1,2 m längre ner, nivåskillnad via L-stöd i tomtgräns.
Grannen använder marken nedanför vårt staket dvs längs vår tomtgräns som parkering och vi börjar bli oroliga att staketet ska trilla ner på deras bilar. Vi vill därför ta bort staketet och ersätta det med en barriär som hindrar bilar på vår tomt från att backa för långt, typ ett lågt träräcke.

Min egentliga fråga är hur långt vi är ansvariga för att förhindra att någon skadar sig i nivåskillnaden. Är ju inte så bra om bilar kör ner, men är vi också ansvariga för att hindra människor från att drulla ner, också och i så fall på vilket sätt? Räcker det att sätta upp en varningsskylt, eller måste vi sätta ett 1,2 m högt staket som runt en pool?
 
Claes Sörmland
BBR "8:9 Skydd mot olyckor på tomter" reglerar dina funderingar kring pooler. Där nämns inget om höjdskillnader på tomter annat än hål i marken, brunnar och liknande. Inte heller finns något om höjdskillnader i ordningslagen där t ex pooler regleras.

Om man tänker efter så är det rätt vanligt att det finns höjdskillnader på någon meter i det offentliga rummet och det tycks allmänheten klara att hantera vid rätt utformning. Det finns ett allmänt krav på säkerhet i PBL för att minska risken för olyckor på alllmäna platser och tomter. Ni får helt enkelt göra en egen bedömning av vad som krävs för att folk, barn och bilar inte ska trilla ned för branten. Bygg inga fällor helt enkelt.
 
  • Gilla
BirgitS och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.