18 895 läst ·
18 svar
19k läst
18 svar
kostnad STO-puts / kvm
Hallå Bellman! Hur gick det för dig tillslut? Är själv i farten med att putsa lättbetong och inväntar offert från Xella på putssystem från Caparol. Vore kul att kunna jämföra priser. Tycker själv att Stos produkter är rent för dyra, även om de nu är marknadens bästa.B bellman83 skrev:
Jag betalade runt 50 000 för material som skulle räcka till knappt 100m2, hälften av grundbruket blev över, lotusanet gick åt och det blev en del lister och sånt över.
Tror det tog dem ca 7 arbetsdagar (7×8h) att lägga på det.
Tror det tog dem ca 7 arbetsdagar (7×8h) att lägga på det.
Fick offert direkt från en säljare på Ytong som jag även köpte blocken av. Grundputs+nät+ytputs landar på ca 224kr/kvm ink moms. Putsen är färdigfärgad vit vilket även fasaden kommer vara, så det är ju smidigt. Känns som en rimlig summa, kanske kan diskutera fram någont procent rabatt till. Men är Caparol något att ha eller är det bara Sto som gäller när det kommer till tunnputs tro?
Klicka här för att svara