Hej, vi har precis köpt en ny kökslampa och något vi märkte ganska fort att snörena är väldigt långa. Har ni några tips hur jag kan korta ner dessa snören? Tacksam för alla möjliga svar.
 
  • Ny kökslampa med långa snören hänger över matbord med mönstrad duk.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Bara mäta hur högt den ska sitta och korta av tamparna, sitter säkert en form av dragavlstning i takfästet och kanske sockerbitar eller det kan även vara en form av klämkoppling, byt och sätt sockerbitar som det kallas som får plats i fästet. Se till att dom är exakt lika långa mellan fästet och aramturen. Minsta snett så sticker det i ögonen och syns väldigt bra.
 
Fairlane
Jag antar att ett är kablar, inte snören?
Vad är det för lampa du köpt? Kanske kan man gömma kabel uppe vid taket, annars får man kapa dem, men hur är svårt att säga utan att se hur det ser ut.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.