Jag fick ett väldigt kort strömavbrott nyss och efter det är det flera uttag som går mot samma säkring (propp) som inte orkar driva fullt ut. Det var flera apparater igång samtidigt när det skedde. Jag har mätt uttagen och de som strular ligger runt 200V, övriga ligger runt 230V.

Proppen har inte gått men jag har såklart bytt den ändå.
Spisen som går på egen trefas verkar inte heller orka driva som den ska.

Vad kan ligga bakom detta? Jag kommer ringa hem en elektriker imorgon är tanken men är det någon som har en aning om vad som hänt?
.
 
Låter som du kan ha en fas borta, så endera har någon huvudsäkring gått eller så får du inte alla faser till din mätare, där ska stå L1, L2 och L3
 
  • Gilla
Fairlane och 1 till
  • Laddar…
K Kurtivan skrev:
Låter som du kan ha en fas borta, så endera har någon huvudsäkring gått eller så får du inte alla faser till din mätare, där ska stå L1, L2 och L3
Herregud, det var så enkelt att en huvudsäkring hade gått. Kollade samtliga säkringar trodde jag men när jag granskade en lite närmare så var det en som hade löst ut (om än väldigt lite).
 
  • Gilla
Kurtivan
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.