3 238 läst ·
23 svar
3k läst
23 svar
Köpråd och energibesparing
Lösvirkesbyggare
· Gävleborgs
· 2 434 inlägg
1,5 plan ca 140kvm. 720-770 kwh/ mån sedan December, endast LLVP samt braskamin som uppvärmning. Eldar bara ett par timmar när det blåser rejält eller när det är ett antal minusgrader ute. Pumpen sitter inte optimalt placerad men gör ett mycket bra jobb.
Lösvirkesbyggare
· Gävleborgs
· 2 434 inlägg
Lösvirkesbyggare
· Gävleborgs
· 2 434 inlägg
Det ära termostater i varje rum så jag kan strypa värmen lite som jag vill. Har inte ställt in dom ännu då jag kör man chunten på pannan. Men visst går det att styra temperaturen ut.Andreas_Hansson skrev:
Jag tror också det borde fungera bra, men som sagt är jag inte helt övertygad och vill inte installera något som blir en flopp
Det låter för mig som ett möjligt recept för att inte få någon nämnvärd besparing om man inte är försiktig. Om man är noga med att mäta upp temperaturen på golvets yta och ser till att den aldrig blir varmare än luften i rummet kan det bli en rest kvar för luftvärmepumpen att ta hand om. Blir golvet varmt så blir huset varmt utan hjälp av värmepumpen.Andreas_Hansson skrev:
Lösvirkesbyggare
· Gävleborgs
· 2 434 inlägg
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
