V
Källarvägg med ett eluttag och kabel, bredvid hål för centraldamsugare och vit hylla.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Har ett vägguttag i källaren som tidigare var till centraldamsugare. Funderar på att göra om den att ha som egen grupp och mata utomhusuttag.

Hur görs det bäst? Byta till ett utanpåliggande vägguttag på den befintliga och sedan utanpåliggande kabel en bit och därifrån borra igenom gips och lecan?
 
V
Skulle väl även gå att borra rakt ut utomhus bakom befintligt vägguttag. Vet inte om elgubbe kommer acceptera detta. Men känns bättre än att dra ny grupp från elcentralen utanpåliggande längs taket i flera rum?
 
Det är svårt att ge råd här med dessa begränsade uppgifter och oklara förutsättningar.
Uttaget sitter väl idag inte ensam på en grupp, så vad innebär det att installera ännu ett uttag. Vad ska det användas till? Får det "plats" effektmässigt på gruppen?
Om anläggningen saknar JFB kan det vara värt att tänka på det nu.
Rent praktiskt finns flera möjligheter som alla är ok
- Borra ut genom väggen från botten på dosan
- Sätt en förhöjningsram och gå ut med en utanpåliggande kabel.
- Borra snett in i dosan och gå ut med en utanpåliggande kabel.
 
V
Hej tack,

Jag tror det är en grupp för det är en jordfelsbrytare som heter centraldammsugare och vad jag kan prova så går den bara till det vägguttaget. Men det kan säkert elgubben kontrollera? Då borde den vara tillräcklig?
 
Är det verkligen joirdfelsbrytare, märkt centraldamsugare? Det låter osannolikt. Mer troligt tat du har en automatsäkring som går till det uttaget, alltså en grupp.

För uttag utomhus är det ett absolut krav att de skyddas av en jordfelsbrytare.
 
V
OK Såhär ser det ut:

Elcentraler på vägg med öppna säkringsskåp och pil som pekar på en avbrytare.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Den lite större klumpen till vänster är (troligen, svårt att se) en jordfelsbrytare. Och den skyddar troligen alla säkringarna på den raden, och ev fler.

Du kan testa genom att bryta jordfelsbrytaren, och se om det uttag du tänker "förlänga" blir strömlöst. På jordfelsbytaren finns en testknapp, om du trycker på den så skall den lösa ut. Det bör man göra minst en gång om året. De flesta gör det aldrig.
 
3-fasuttaget bör ha en trepolig säkring istället för 3 enpoliga...
 
  • Gilla
Magnus E K
  • Laddar…
V
Tack båda för viktig info. Ska prova jfbknappen. Saknas även plastskydd där och allt är skrivet med blyerts även gruppförteckning i blyerts. Ska jag be elektrikern åtgärda detta också? 3fasen får han ordna också.

Elcentral med öppen lucka och synliga säkringar markerade med blyerts, saknar plastskydd.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.