I princip är svaret ja. Men lägg in att du kontrollmäter att det verkligen är spänningslöst innan du skruvar bort trådarna. Det duger inte att kolla att spisen inte fungerar. Mät på trådarna.
Jag tror dock att det är ett behörighetskrävande arbete. Att koppla in en maskin fast är åtminstone det. Då är troligen att koppla ur den också det, men jag vet inte säkert.
Ah ok, så det kan finnas spänning kvar? Då får jag nog be en elektriker komma, trots allt - jag har inget att mäta med.
Ja, spisen kanske är ansluten till 2 faser men det finns 3 framdragna. Bryter du alla 3 säkringar så bör det vara strömlöst. Men man chansar inte! Att mäta är att veta.
Ska man vara riktigt petig så börjar du att mäta med spänningen på så du ser att instrumentet fungerar.
Ska man vara riktigt petig så börjar du att mäta med spänningen på så du ser att instrumentet fungerar.
Moderator
· Stockholm
· 57 863 inlägg
Jo strikt formellt så är det behörighetskrävande. Om du gör det själv så se som sagt till att du är mer än säker på att strömmen verkligen är bruten. Den matas troligen med två eller tre säkringar i centralen. Se till att de verkligen bryts, och kontrollmät innan du rör något.
Ta också bilder på hur det är kopplat nu, det kan göra det enklare att koppla in en ny spis/häll senare.
Ta också bilder på hur det är kopplat nu, det kan göra det enklare att koppla in en ny spis/häll senare.
Moderator
· Stockholm
· 57 863 inlägg
En multimeter som är lämplig kostrar typ 100-200 kr. Fråga här om hur du skall mäta (ställer du in fel mätområde kan det bli en rejäl smäll).
Produkter som diskuteras: "multimeter"
Multimetrar
Multimetrar är mångsidiga instrument som används inom elektronik och elteknik för att mäta olika parametrar som ström, spänning och resistans. De kan vara digitala eller analoga och är ett oumbärligt verktyg för alla som regelbundet
Läs mer
Stort tack för alla svar! Jag anlitar en elektriker, så att jag får leva ett tag till.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden

