Genom mitt badrum i källaren går det 22mm CU radiatorrör upp till ovanliggande rum/radiator, de är vertikalt monterade. På dessa, framledningsröret ligger bäst till, önskar jag koppla en handdukstork, ännu inte bestämt vilken.

1. Hur kan jag förbereda denna anslutning? Löda på två T-kopplingar 22/15/22 alt. motsvarande klämringskopplingar på framledningen?

2. Hur stor är sannolikheten att radiatorvattnet ska ta vägen över handdukstorken när det är fritt drag rakt upp genom 22-orna? Kan jag göra något åt det, t ex sätta på en strypning mellan T:na?! Eller kan jag trimma in det hela med hjälp av det Slottsvred som sitter på radiatorn ovanför, ventilen på handdukstorken och den justeringsventil som sitter lite tidigare på denna stam?

Håkan
 
Löder du på ett T på framledningen och ett T på returen så ska det nog funka.
 
Nu skäms jag.... Det är tur att det finns folk som ser det uppenbara :-) Tackar för hjälpen Rogge!!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.