Hej,
Jag har planerat att köpa kombimaskin och skulle behöva en massa tips.
Har en begränsad budget och att köpa en ny maskin är lite utom räckhåll, så man får börja med en begagnad.
Lutar mot en Robland, men vilken är det man skall försöka få tag på? K210, 260, skall man försöka få tag på en X260, eller X310 tom.?
Vad skall man se efter för "vanliga fel"?
Vad skiljer årsmodellerna emellan? är det nån model man skall akta sig för, år XX kom Y-funktionen som man måste ha osv.
Vad är skäligt att ge för en maskin, priserna på blocket varierar rätt kraftigt och annonserna har legat rätt länge, så dom kanske är i överkant?
Har färgerna med årsmodellerna att göra? Har sett gröna, guldfärgade, oranga, röda, ja nästan hela färgspektrat
Vad är skillnaden mellan en gammal och en ny maskin? tiden det tar att växla moment? precisionen? kombination av båda?
Tappar maskinerna precision med åren?
Många frågor och funderingar som ni ser, och jag är tacksam för information och tips.