20 940 läst ·
19 svar
21k läst
19 svar
Kommer detta bära TV i gipsvägg?
Håller med. Samtidigt blir det inte en spricka mitt i en gipsskiva på det sättet. Den där har uppstått av att hela konstruktionen rört sig lite och där det redan finns en skarv eller liknande.I Ironside skrev:
Den som satt dit mollyn har kanske inte full koll utan har bara blivit instruerad att använda den pluggen. Mollypluggar funkar bra i trä också, även om de inte expanderar på baksidan som det är tänkt.
Oavsett så skulle jag inte vara det minsta rädd för att sätta upp en modern TV på en gipsvägg med mollyplugg. Jag tror att säkerhetsfaktorn när de säger 18 kg är rätt hög.
Har ingen erfarenhet av plåtreglar men de låter fullt möjligt. Isåfall borde man lätt kunna hitta den med en metall deteker eller regelfinnare om man nu inte lyckas på manuellt vis.
Men om det mot förmodan är en riktig spricka i konstruktionen så hade jag inte litat på Molly specen.
Men om det mot förmodan är en riktig spricka i konstruktionen så hade jag inte litat på Molly specen.
Det råder väl inga större tvivel om att det finns reglar i väggen, minst en per 60cm. Jag hade försökt få alla fall en skruv i den. Plockar du bort golvsockeln kan du utan problem se vart skivskarvarna finns då man normalt inte slätspacklar ända ner
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Byta ut gammal 380 volt element, kommer bara 2 kablar ur väggen??
El -
Är detta en bärande pelare vid trappen?
Byggmaterial & Byggteknik -
Gorenje kylskåp kommer bara ner till 11 grader…
Vitvaror -
Kommer vatten rinna ut i detta fallet
Vatten & Avlopp -
Kommer detta äppelträd någonsin bära frukt?
Häckar, Buskar & Träd