S
Hej
Har köpt kök och även installation via byggföretag dock via kökssäljaren (säger inte företaget nu) men nu verkar detta byggföretag som kökssäljaren använder oseriöst. Man får själv rodda allt, och det är ingen koordination, vi har heltidsjobb men får vara hemma på morgonen var o varannan dag pga att de inte kan samordna nyckelhantering och för att entreprenören är frånvarande (ej träffat denna än)
Frågan är: kan man häva ett byggavtal om man köper kök och även byggjobb genom kökskedjan? Och sen själv hitta egna byggjobbare? Endast betala för det som utförts hittils. Och leverans av köket? Tacksam för all hjälp då detta känns fullkomligt oseriöst och vi vill dra oss ur om det går innan det blir för sent. Tack (bor i sthlm)
 
Svårt att dra sig ur "mitt i" och ännu svårare att hitta ett annat (seriöst) företag som vill ta över, särskilt med kort varsel..

Är det något med själva utförandet av jobbet som är fel?
 
S
Violina Violina skrev:
Svårt att dra sig ur "mitt i" och ännu svårare att hitta ett annat (seriöst) företag som vill ta över, särskilt med kort varsel..

Är det något med själva utförandet av jobbet som är fel?
Vi har inte valt detta byggföretag, utan kökssäljare använder alltid detta företag.
Utförande lyser med sin frånvaro pga brist på planering från entreprenören. Har bekanta som säkert kan göra bättre jobb. Men tänkte detta företag hade seriösa byggjobbare.
 
Hur länge har arbetet pågått och hur lång tid beräknas det ta?
 
S
Pågått en vecka. Arbwtet beräknas ta 5
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.