Hejsan,

Jag samarbetar med en elektriker som strax går i pension som inte vet något om hemautomation så den biten ligger helt på mig.

Jag har läst många trådar i detta forum o andra, pratat med en hel del folk och tror mig veta lite om detta, men får inte ihop det sista.

Handlat prylar har jag gjort o har följande:

1st Schneider Power Supply (MTN684064)
3st Schneider Brytaktor (MTN649212)
3st Schneider Dimaktor (MTN
ett gäng tryckknappar från Schneider
samt en Gira X1 och lite annat.

Problemet jag har är att jag får inte X1an till att downloada info från ETS5. Jag hittar den som interface, jag kan "snacka" med den via Gira Project Assistant (GPA) men busskommunikationen är begränsad (eller att något är kopplat galet).

I ETS5 under Bus/Interface så ser jag att den får en röd plupp när programmeringsknappen är intryckt och försvinner när jag tar den ur programmering. Så nån kommunikation finns ju.

Dock är jag ingen elektriker, och får ingen hjälp från min elektriker då han förstår sig på detta än mindre än jag.

Har vi kopplat rätt, vad skall ändras?

Tacksam för all hjälp att få lamporna att lysa här.
 
  • Elkomponenter på ett träbord, inklusive en Schneider Power Supply, Brytaktorer, en Gira X1 och kablar.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Varför två buskablar in på nätdelen?

Edit: och till X1 interface? Alla skall ligga parallellt på en enkel bus och inte i en loop.
 
  • Gilla
Patrik_Hed och 1 till
  • Laddar…
  • Gilla
Patrik_Hed
  • Laddar…
R R_Strandberg skrev:
Du behöver ansluta konstant spänning till x1an och inte drosslad som det är kopplat nu från strömförsörjningen.

EDIT
Kolla sida 5 i manualen:
[länk]
Jag hade busskabel från strömkälla, till X1ans strömuttag, sen från X1ans KNX buss till aktorn, men då fick jag ingen ström på bussen.
 
R R_Strandberg skrev:
Du behöver ansluta konstant spänning till x1an och inte drosslad som det är kopplat nu från strömförsörjningen.

EDIT
Kolla sida 5 i manualen:
[länk]
Förlåt, vad betyder drosslad?
 
Drossel är en annan venämning på spole. Men jag vet inte vad han syftar på. Men din koppling ser väldigt konstig ut.
 
Får gärna hjälpa mig koppla rätt
 
Du har ju kopplat in bussen till både buskontaken och kraftkontakten.
 
Du behöver nog en extra vanlig strömförsörjning till den där x1:an (24v), knx strömförsörjningen matar via en drossel för att kommunikationen ska fungera på samma kabel men x1:an vill ha en vanlig dum strömförsörjning.
 
  • Gilla
Hemmapularen
  • Laddar…
Detta ger ingen ström på bussen...
 
  • Felaktigt kopplade elektriska komponenter på trävägg som inte ger ström.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Det är nog snarare så att enhetens strömingång dödar bussen, än att det är fel på strömmatningen till den.
 
Giras tekniker sa till mig att ha ström på både bussen och till X1an... Så måste säga att jag är lite förvirrad just nu
 
Men du kan inte ta ström från bussen till strömplinten, det behövs en separat strömförsörjning
 
alm82 Andreas La Motte skrev:
Men du kan inte ta ström från bussen till strömplinten, det behövs en separat strömförsörjning
Ok, en lika dan eller vad rekommenderar du?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.