Vi tittar just nu på ett nybyggt hus för 3,7 mille.

Bor i villa idag med lån på 1 mille. Vi tror oss kunna få iaf 1,8 mille vid en försäljning.
Sen vi köpte huset -02 för 1,1 mille har vi byggt ut och renoverat nästan hela huset samt installarat en Tulikivi (1,6 ton). M a o har vi lagt ned ca 500 -600 tkr på huset.
Med avdrag för mäklarkostnader och alla investeringar borde vi gå jämnt upp för att slippa reavinstbeskattning? Eller tänker vi fel?

Nu till själva frågan. Då vi säljer huset med, låt säga 700 tkr i vinst, kan vi lägga det, direkt i ett nytt bolån som säkerhet. D v s om vi köper ett hus för 3,7 mille med en kontantinsats på 700 tkr kan väl knappast banken kräva ytterliggare säkerhet med topplån?

Ni som fattar och vet. Lätta era hjärtan :)
 
80% borde nog kunna gå att få i bottenlån, det tror jag.

Reavinsten lär ju bli marginell i erat fall, om det blir nån öht, så den summan är inget att hänga upp sig på tycker jag.
 
Om banken tycker att ni i övrigt klarar av ett så pass mycket dyrare hus tror jag nog att det skall rymmas under ett bottenlån också.
 
Jag får det till att 3 miljoner i lån av 3.7 är 81% så om ni förhandlar lite eller väljer "rätt" bank så kan ni nog slippa topplånet (80-85% är väl ganska vanligt att man får ha i dessa dagar i bottenlån)

Då förutsätter jag att 3.7 miljoner är inklusive allt; Flytt, lagfart, pantbrev etc

/K
 
Är säkert absolut inte något problem om ni skött era betalningar på det nuvarande huset.
 
Hur mycket brukar man generellt sett behöva gå in med för att banken ska gå med på att kunden slipper topplånet? 10-20% eller är det fler faktorer än så som spelar in?
 
Någonstans mellan 10-25% brukar banken tycka är en bra nivå för eget ägande av huset. Det varierar lite beroende på riskbedömningen. Ju större risk, desto mindre andel av huset vill banken låna ut.
 
I glesbyggd har banken stora problem med att se säkerheten i relation till byggkostnad.

Ett hus som kostar 2 miljoner kan jag få låna 500 000 kr till, resten måsta jag ordna själv. Hus är mycket billiga här uppe.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.