Koppar är förövrigt en essentiell metall i små mängder och fins i olika enzymer som finns i princip allt som använder syre för sin andning - eller om man vill, förutsättningen för att syre i luft inte skulle förbli att vara ett gift.

Anaeroba bakterier har inte dessa kopparbaserade enzymer då de fanns innan det fanns någon syre i atmosfären - som kommer av alger och solljus och på den tiden höga CO2-halten i atmosfären och först började rosta upp all jonisk järn i haven och när halterna blev låga, och järnet fällt ut och bl.a blivit järnmalmslagren vi känner till idag, då först börja mata ut syre i atmosfären i nämnvärd nivå, som till och börja med var giftig för alla levande bakterier.

Vår kropp har mellan 40 - 140 mg koppar och 40% av det sitter i våra muskler vilken visar betydelser dessa kopparbaserade enzymer är för energiomsättning med hjälp av syre som oxidationsmedel för att utvinna energi.

Med andra ord koppar i måttliga mängder och inom gränserna för dricksvattnet är inget man bör oroa sig för.

Det finns annat som är värre, som höga fluorhalter, att det fins arsenik i vatten, vilket är ett besvär i vissa delar av landet vid borrad vatten.
 
  • Gilla
Dilato
  • Laddar…
H hovapettson skrev:
Du har inträngande ytvatten i din brunn och måste täta av runt den, s k brunnsområdet. Annars är det mycket genomsläpplig mark där fekal förorening tar sig genom det vattenförande lagret. Mao är lite metaller från trallen i detta läge ett icke-problem. Du måste åtgärda ditt vatten ur mikrobiologiskt hänseende. I värsta fall en UV-renare eller så. Lycka till!
Jag har varit i kontakt med en entreprenör som säger att han kan lägga på ett lager lera runt brunnen. Jag har tänkt att han kn komma ut och kolla hur det ser ut här. Annars finns ju möjligheten att installera en UV renare. Dessa lär ha en flödesbegränsning så att vattnet hinner bli renat.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.