5 587 läst ·
34 svar
6k läst
34 svar
Kan jag lämna sladdarna såhär?
- Status
- Inte öppen för fler kommentarer.
Ja ska man vara lite övertydlig, så har ju alltså tråden gått överstyr sedan inlägg #17 (mittFinndjävel skrev:
Och inget skrivet efter detta är riktigt, eller beskriver vad man ska göra.
"Don't ever do this at home"
Redigerat:
Självbyggare
· Stockholm
· 8 605 inlägg
Det stod det ju inte, utan TS frågade om man kunde lämna det med strömmen på - dvs strömmen kanske slogs av, man demonterade brytaren, och sen vill man slå på den igen (kanske så att andra uttag skall ha ström?).AxxChild skrev:
Men som sagt, isolera ändarna innan strömmen slås på är det som gäller...vore som sagt inte kul om ngn kom åt dom annars, eller om det bildas gnistor och kanske brand på det (inte helt ovanligt att trådarna långsamt böjer sig tillbaka om man bara föst dom åt sidan)..
F.ö. tycker jag att denna tråd är väldigt spännande, men omväxlande, och jag slår volter av glädje, men vi skall nog ta ned den på jorden nu så den inte blir för negativt laddad
/K
Moderator
· Stockholm
· 57 890 inlägg
Tror att TS har fått lämpliga svar
stänger tråden
stänger tråden
Produkter som diskuteras i tråden
