Satte vindskyddsfolie mellan takstolar och läkt under plåttaket.

https://www.jemfix.se/vindskyddsfolie-1-37-x-12-5-m/4210/9038765/

Rätt eller fel vet jag inte, men det handlar väl mest om att skikta luften.
Håller det i längden? Får framtiden utvisa.

Nu är mitt vedskjul bara en plåtbredd brett, är det större dimensioner där man är uppe och springer på takstolarna, så är säkerhetsväv att föredra.
 
  • Gilla
Anonymiserad 405730
  • Laddar…
D
Du satte upp det underifrån förstår jag då?

Med häftpistol?
 
D Derbyboy skrev:
körde du oljemasonit?
Vanlig.
 
D
Satte du den mellan takstolarna?
 
john68 john68 skrev:
Jag satte masonit under med luftspalt i ett par uteboxar. Inget dropp trots hög fuktighet ibland. Torkar upp där i mellan.
D Derbyboy skrev:
Lyfter den här tråden eftersom jag funderar på att bygga ett förråd med plåttak. Det kommer bli mer ett skjul med ribbor som väggar, dvs välventilerat men fungerar på hur man skulle kunna förhindra kondens.
Jag tror att grundproblemet är att man i ett förråd får en fördröjning av utomhusklimatet. När det blir varmare uthomus tränger varm luft in i det kallare förrådet, och kyls. Kall luft bär mindre fukt och därmed faller kondens ut. Givetvis blir det väldigt tydligt under ett plåttak, men man får kondens på allting, om än i mindre omfattning. Så: 1) hålla så god ventilation att ute och inne-temp följs (kan nog inte blir 100 bra, men tillräckligt), 2) höja tempen i förrådet något, 3) avfukta.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.