Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Hej, jag har en undran beträffande en nymurad källargrund. Har anlitat ett företag för att mura upp en källare för den del i mitt suterränghus som saknar källare. Större delen kommer att ligga helt under mark och vara basen till den övervåningen, en befintlig altan som ska byggas in och göras om till badrum.
Nu till min fråga, kortsidan av denna källarmur är sned och lutar utåt med ca 4 cm (på.en höjd av ca 2,5 m, muren närmast kameran). Jag undrar nu om det kommer att försämra stabiliteten eller skapa andra problem i framtiden. Byggaren påstår att det inte är några problem men jag känner mig inte helt bekväm med detta. Någon som vet eller kan tipsa mig om vem/vilka jag kan fråga? Tacksam för hjälp
//Monica
4 cm på 2,5 m låter väldigt mycket. Som jag förstått det mäter man toleranserna i millimeter.
Det kommer att gå bra. Du kan vara lugn.
Sen kan man ju verkligen undra om den som murade inte hade ett fungerande vattenpass alt. kunde lodat in det med bättre precision. Tur det inte var en högre konstruktion.
Sen kan man ju verkligen undra om den som murade inte hade ett fungerande vattenpass alt. kunde lodat in det med bättre precision. Tur det inte var en högre konstruktion.
Ja, det finns ju numera laserinstrument!M MagHam skrev:
Men jag undrar ändå hur hållfastheten påverkas av en så stor avvikelse i en så lågt liggande vägg, som resten av den delen av huset sedan ska stå på. Eller — @Monlo — ska det återfyllas med jord mot väggens utsida?
I vilket fall som helst känns det bra slarvigt för att vara en byggfirma.
Tack för era kommentarer. Jo, det ska återfyllas helt längst upp (till vänster på bilden) och eftersom det är en suteräng så kommer den nedre delen fyllas till ca 75 %. Slarvigt absolut...och inte ok men vad kan man göra, man kan ju inte riva väggen igen. Pruta blir väl alternativet
Klicka här för att svara