5 280 läst ·
19 svar
5k läst
19 svar
Källargolv gillestuga
Hur blir isoleringen av 15cm EPS vs 20cm cellplast/isodrän?Silver78 skrev:
Visst. Isodrän är ett ytterligare alternativ i synnerhet mot finkorniga jordar. Den stora skillnaden med EPS är att det är så lättarbetad. Väger ingenting mot att jobba med betong.
Det finns ju ett ytterligare alternativ som lecakulor på geoduk innan cellplast och armerad betongplatta.
Regeln säger ju minst 20 cm utan golvvärme och 25-30 isolering utan. Men 10 cm isolering är ju bra.mycket bättre än ingenting.
Rickard.
Medlem
· Riktiga Norrland
· 7 389 inlägg
Rickard.
Medlem
- Riktiga Norrland
- 7 389 inlägg
Märkte att det även fanns ingjutna reglar i betongen i taket. Hade egentligen inte tänkt riva ner dom gamla takbrädorna, men hur skulle ni andra gjort? Rivit bort taket, tagit bort reglarna och satt upp ett nytt tak?
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Det beror sig på. Är det torrt och fint så skulle jag inte bry mig. Det är fukten som orsaker lukt då träet bryts ner.J Jarnis8000 skrev:
Klicka här för att svara