7 844 läst ·
18 svar
8k läst
18 svar
Kakelhöjd mellan bänksksiva och överskåp hur ska man tänka?
Jag var noggrann med att mäta när jag satte kaklet så att det inte bygga för mycket. Skåpet vilar på sina plastdistanser som är uppflyttade till sidorna ovanför kaklet. Det är en minimal springa mellan kakel och skåp. Vi har inte någon täcksida under utan bara en ledlist från Ikea under.K katten12 skrev:
Japp, beroende på plattor så antingen sågar man dom, eller bara ritsar med kaptrissan så man får en brottangivelse, sen bryter man bort resterande med en tång.K katten12 skrev:
Som sagt tidigare, montera skåpen där du vill ha skåpen, sedan kapar du plattorna. En kap med klinga är inte dyrt.
https://www.biltema.se/bygg/kakling...MI-LaispzA7QIVStOyCh28nQxMEAQYASABEgJQ_PD_BwE
https://www.biltema.se/bygg/kakling...MI-LaispzA7QIVStOyCh28nQxMEAQYASABEgJQ_PD_BwE
Du behöver ju inte kakla hela vägen mellan bänk och överskåp. Vi har visserligen inte kakel men vi satte stänkskyddet så det bara går upp på drygt halva höjden. Det kanske kan vara en lösning för dig?K katten12 skrev:Ska sätta upp IKEAS metod kök. Jag vill ha 60 cm mellan bänkskiva och överskåpets kant. Men hur ska jag tänka med vilken höjd skåpen ska upp på?
Ska skåpen alltså upp på 60 cm höjd och hur gör man med kaklet isåfall om det precis inte får plats? Känns svårt att bara kapa ca 1-2 cm på plattorna.
Eller ska man räkna på kaklets+fogens höjd så att man sätter skåpen på 61 cm för att kaklet ska få plats utan att kapas?
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara

