9 265 läst ·
35 svar
9k läst
35 svar
Kabel lossnat i elanslutning till panna efter 2,5 år.
Ev här..S SSG3000 skrev:
Nollsläppet var ju inte vid kretskortet, utan där fanns fortfarande en nolla internt i pumpen som knyter ihop enfas och trefas förbrukare. Sitter där då större enfas förbrukare på annan fas så blir det obalans och högre spänning på de andra faserna.S SSG3000 skrev:
S
SueCia
Elektroniktokig
· Dalarna
· 5 523 inlägg
SueCia
Elektroniktokig
- Dalarna
- 5 523 inlägg
Ser inte riktigt varför det skulle vara nå konstigt, nollan har ju släppt och då leds det via enfaskretsarna istället eftersom de fortfarande är sammankopplade i värmepumpen.S SSG3000 skrev:
Det är ju samma sak som att du drar en 5ledare till tvättstugan, matar tvättmaskin med 1 fas, torktumlare med 1 fas och något annat med den sista fasen, tappar du nollan till den gbdosan medans apparaternas nollor fortfarande är sammanlänkade så kommer saker gå sönder.
Jepp, men nu sitter det ingen annan 1fas belastning som matas från annan fas och är kopplad till samma interna nolla Det finns bara en krets och en fas. Kretskort, cirkpump o ventiler är på samma fas. Och för att vara övertydlig, så kopplar man aldrig in nollan på en 3fas belastning. Ditt resonemang passar däremot in klockrent med noll/pen- släpp i centralenJ JSten skrev:
S SSG3000 skrev:Jepp, men nu sitter det ingen annan 1fas belastning som matas från annan fas och är kopplad till samma interna nolla Det finns bara en krets och en fas. Kretskort, cirkpump o ventiler är på samma fas. Och för att vara övertydlig, så kopplar man aldrig in nollan på en 3fas belastning. Ditt resonemang passar däremot in klockrent med noll/pen- släpp i centralen
Instämmer med @Givdul1 , enligt kretsachemat är där flera förbrukare på olika faser..G Givdul1 skrev:
Är det fel schema som visas i #16 eller har du något annat för TS utrustning. Är det principiellt likt schemat här finns ju inte så mycket att tillägga i frågan om nollan kan ha orsakat problemet.S SSG3000 skrev:Jepp, men nu sitter det ingen annan 1fas belastning som matas från annan fas och är kopplad till samma interna nolla Det finns bara en krets och en fas. Kretskort, cirkpump o ventiler är på samma fas. Och för att vara övertydlig, så kopplar man aldrig in nollan på en 3fas belastning. Ditt resonemang passar däremot in klockrent med noll/pen- släpp i centralen
Moderator
· Stockholm
· 57 843 inlägg
På schemat ser man tydligt att alla elementen är kopplde till nollan i pannan. Om man nu vill märka ord, så kan man se det som att varje element är en enfasförbrukare, kopplade från olika faser (fas de flesta av oss kallar det nog för en 3fas belastning). Dett ger solklart samma problem vid flytande nolla som vid nollsläpp till en central, fast bara internt i pannan.S SSG3000 skrev:Jepp, men nu sitter det ingen annan 1fas belastning som matas från annan fas och är kopplad till samma interna nolla Det finns bara en krets och en fas. Kretskort, cirkpump o ventiler är på samma fas. Och för att vara övertydlig, så kopplar man aldrig in nollan på en 3fas belastning. Ditt resonemang passar däremot in klockrent med noll/pen- släpp i centralen
Ja som vanligt med nollsläpp så tar de andra faserna vägen genom tex värmeelement och andra grejer och plötsligt har då då en annan fas som går över på allt som normalt är nolla.. och plötsligt har man 400volt på kretskortet osv..grejer som normalt ska ha 240 volt..
Och nu när några mer elektronik kunniga har sagt att det stämmmer med vilka grejer som är rökta på kortet så är nog felkällan korrekt
Att sen några inte förstår varför noll släpp blir 400 volt på fel ställen , det är som det är men så funkar det iaf..
Och nu när några mer elektronik kunniga har sagt att det stämmmer med vilka grejer som är rökta på kortet så är nog felkällan korrekt
Att sen några inte förstår varför noll släpp blir 400 volt på fel ställen , det är som det är men så funkar det iaf..
Det som sannolikt hönt är att installarören glömt att dra åt skruven i plinten för nollan och att det vid rörelser slagit gnistor vilket gjort att det blivit en strömspik när nollan brann av som brände kortet.
Oavsett vilket så var ju installationen felaktigt gjord (dåligt ansluten nolla). Firman som installerade borde åtgärda det gratis.
Sen kan ju den firman och tillverkaren bråka om huruvida det trasiga kretskortet beror på tillverkningsfel eller är en konsekvens av den felaktiga installationen. Oavsett vilket så borde kunden gå skadefri.
Kanske kan man spekulera i åsknedslag som annan möjlig orsak, men nolledaren känns väldigt sannolikt. Du kanske kan kontakta tillverkaren, förklara situationen och se om de anser att skadan troligen beror på den lösa ledaren.
Sen kan ju den firman och tillverkaren bråka om huruvida det trasiga kretskortet beror på tillverkningsfel eller är en konsekvens av den felaktiga installationen. Oavsett vilket så borde kunden gå skadefri.
Kanske kan man spekulera i åsknedslag som annan möjlig orsak, men nolledaren känns väldigt sannolikt. Du kanske kan kontakta tillverkaren, förklara situationen och se om de anser att skadan troligen beror på den lösa ledaren.
Elpatron går på alla tre faserna.S SSG3000 skrev:Jepp, men nu sitter det ingen annan 1fas belastning som matas från annan fas och är kopplad till samma interna nolla Det finns bara en krets och en fas. Kretskort, cirkpump o ventiler är på samma fas. Och för att vara övertydlig, så kopplar man aldrig in nollan på en 3fas belastning. Ditt resonemang passar däremot in klockrent med noll/pen- släpp i centralen

