Hej,

Köpt ett hus med en IVT bergvärmepanna från 2014. En rumsgivare finns och önskad temp är inställd på 21c.

Ibland blir det inte tillräckligt varmt. Ofta håller värmen sig inom 1c från önskat värde men varit nere på 19,5c vid ett tillfälle. Räcker det är 1c under och det känns lite kyligt.

I manualen står det att man kan/ska justera värmekurvan om man tycker det är kyligt, vilket jag gjort lite vid de tempintervall jag upplevt det som kyligt. Har ev blivit ngt bättre.

Men jag tänker att det vore en idé att även eller istället justera värdet för rumstemppåverkan så att systemet reagerar kraftigare när den avviker?
Rumstemppåverkan är inställd på 3c vilket jag uppfattat är fabriksinställningen men den går att justera upp till max 10c.

Vad jag förstår det som innebär 3c rumspåverkan att börtemp ut till radiatorer ökar med 3c om rumstempgivaren avviker nedåt med 1c.

Är det en idé att justera rumstemppåverkan? Tänker det är smidigare än att laborera med värmekurvan vilken jag tycker funkar bra för det mest men ibland inte hänger med till 100%.
 
  • Gilla
Wigge88
  • Laddar…
Bergvärme är ett "trögt" system. Därför får man räkna med avvikelser från inställd temp när utetemp skiftar snabbt.
Försök att justera värmekurva och ev. flöden på raddarna. Se innegivaren som den sista lilla slutjusteringen.
 
Inte fryser du vid 19 grader?

Höj rumstempen 1 grad på pannan!
 
Öppna alla termostater max, sen justerar du värmen med kurvan, så att det håller sig något så när lika, vid 0 grader, som vid -20, om ni har så kallt, sen finlirar du det sista med rumsgivaren.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.