Tycker att somliga här har väldigt höga tankar om elektriker. Jag lät en elektriker installera min nyinstallation i köket, men jag fick ändra en hel del efter honom för att det skulle fungera. Och det var inte bara två fel som var begågna hur otroligt det än låter Sverre... :-/
Jag tycker att det viktigaste är att man vet vad man gör sedan skall naturligtvis regler följas, därav upptakten till denna tråd...
 
Ändra saker efter elektriker?

Vad ändrade du och varför ringde du inte till elfirman och begärde att få dina saker rätt inkopplade ?

Alltså dåliga exemplar finns det i alla branscher, men elektriker har strikt säkerhetsansvar vilket inte många andra yrken har. Är det fel begågna ska dom givetvis påpekas.
 
Ja, snälla Carla, berätta mer specifikt vad du fick ändra efter elektrikern!
Det låter ju helskumt!
 
Nollan till två stycken lamputag var feldragna samt inkopplnig till en strömbrytare med två stycken brytare var felaktig. Inte särskilt svårt att åtgärda, enklare att göra själv än att bestämma ny tid mm för att få det åtgärdat.
Men han följde ju regelverk osv så installationen är gjord på ett godkänt sätt osv, vilket var anledningen till att jag anlitade honom från början
 
Carla skrev:
Nollan till två stycken lamputag var feldragna samt inkopplnig till en strömbrytare med två stycken brytare var felaktig.
Det låter inget vidare!
Hade han alltså lagt nollan på jorden i lamputtaget, eller hur upptäckte du felet?
 
Kommer faktiskt inte ihåg hur det var kopplat, men när jag tände fönsterlamporna slocknade taklampan och fönsterlamporna lyste med "halv" styrka. Det varfönsterlamporna som inte hade nollan kopplad till sig, så strömen gick "bakvägen" genom strömbrytaren.
 
Carla skrev:
Kommer faktiskt inte ihåg hur det var kopplat, men när jag tände fönsterlamporna slocknade taklampan och fönsterlamporna lyste med "halv" styrka. Det varfönsterlamporna som inte hade nollan kopplad till sig, så strömen gick "bakvägen" genom strömbrytaren.
Huga!

Måste varit en lärling på elfirman som fick göra den delen...
Dom borde kollat upp honom bättre!
 
Jag kan ta fram ett litet skräckexempel.

När vi byggde om köket hemma hos mina föräldrar så drog vi om elen till diskmaskinen, och tog då en befintlig jordad kulo som gick från ett jordat uttag på väggen (kulon hade varit inkopplat till ett annat jordatuttag som vi istället satte till diskmaskinen).

Allt gick mycke vackert till, tills vi upptäckte att om man höll i diskbänken och kom åt höljet på diskmaskinen så fick man en stöt..

WTF?!?

Började luska, och då visade det sig att det jordade vägguttaget som kulon kom ifrån inte hade någon jord.

det renderade i en hel del omdragning för att få det jordat + att jag blev tvungen att gå igenom resten av huset för att se till så att liknande kopplingar inte hade gjorts nån annanstans..

/J

 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.