Velar mellan att isolera rummets timmerväggar med Isolina lin-isolering i skivor eller Hunton träisolering i skivor.
Hunton verkar beprövat och lätt att få tag på, Isolina verkar svårare, många återförsäljare har slutat sälja (Bauhaus har dock). Är det någon med erfarenhet av dessa som vet om de är bra?
 
S
Jag har provat hunton "lösull" i bjälklag och det fungera bra, har inget att klaga över. Svårt att se om det sjunkit dock. Ska tilläggsisolera med hunton skivor 45mm när jag byter panel.
 
Jag är återförsäljare av både Hunton, isolina och icell.

Isolina är dyrast. De har alla samma egenskaper. Icell & isolina är lite mjukare och flexiblare, så vid ojämna väggar kan det vara bra. Annars är Hunton styvare och har bättre densitet. Så bra mot ljud också. Reglar man cc 60 och har jämna ytor så föredrar jag Hunton.
 
Håller med Albin. En annan sak som skiljer dom åt är vilken kemikalie som används som branddämpande funktion.
Isolina använder soda och Hunton använder ammoniumpolyfosfat. Vad Icell använder vet jag inte.
 
Byggnadsvårdare Byggnadsvårdare skrev:
Håller med Albin. En annan sak som skiljer dom åt är vilken kemikalie som används som branddämpande funktion.
Isolina använder soda och Hunton använder ammoniumpolyfosfat. Vad Icell använder vet jag inte.
Är inget vidare på detta med kemikalier, vilken är ”bäst” då? Och risk för utsöndring med tiden osv?
 
Soda används i t.ex. bakpulver. Jag känner inte till några risker med det.
Ammoniumpolyfosfat används bl.a. som gödningsmedel. Det är irriterande för slemhinnor ( främst när kemikalien kommer i kontakt med vatten) och det finns ett gränsvärde inom EU som tillverkare måste förhålla sig till. Hunton ligger under dessa värden med god marginal.
 
  • Gilla
Hufsa
  • Laddar…
Finns det någon empiri vad gäller mössens preferenser mellan trä, lin och cellulosa?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.