Hej!

Har gett mig in på att städa upp och vintersäkra (dvs förhindra att möss kommer in) sidovindarna. Ska byta det finmaskiga nät på ventilöppningar och täppa till lite hål som jag sett att de har gnagt sig igenom. Tänker använda stålull då fogskum känns lätt för dem att ta sig igenom igen, och trä har de bevisligen redan kommit igenom tidigare.

Men till min fråga: tycker ni att jag bör tilläggsisolera sidovindarna i den lilla öppningen som finns längs med takfoten som sticker ut? Så här ser det ut:
Inre vy av en sidovind med träpaneler, golv och synliga bjälkar, med en möjlig öppning längs takfoten.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Där, i det mörkaste partiet på bilden tänker jag att isolering kan ligga. Vad tror ni? Tanken är dels att inte släppa in den kalla luft som annars kommer där från den uthängande takfoten och dels täppa till eventuella andra hål som mössen kan ta sig igenom. Glasfiber borde inte vara så trevligt för dem att äta tänker jag.

I övrigt ser det ut som att vinden är isolerad endast mot bostadsdelen, och så ligger det lite gammal vindpapp där som jag satt fast igen där den har börjat släppa:
Del av ett trätak med isolering och vindpapp som användare funderar på att tilläggsisolera för att förhindra kalla drag och möss.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

En annan fråga: varför har man vindpapp på insidan så? Innerväggen bör inte utsättas för så värst mycket vind?
 
För att ventilationen av vinden och taket ska fungera så behöver det normalt vara en öppning vid takfoten. Sätt finmaskigt grövre metallnät som skydd.

Och bästa sättet att stoppa de små varelserna är på marken, innan de tar sig in. Se över tillträdesvägarna där och skaffa fällor/betesstationer.
 
GoForIt GoForIt skrev:
För att ventilationen av vinden och taket ska fungera så behöver det normalt vara en öppning vid takfoten. Sätt finmaskigt grövre metallnät som skydd.

Och bästa sättet att stoppa de små varelserna är på marken, innan de tar sig in. Se över tillträdesvägarna där och skaffa fällor/betesstationer.
Bra tänkt att stoppa musen innan de tagit sig in. Men vi håller gräset kort i trädgården, har inga klätterväxter eller ved uppställda mot fasaden, etc. Vad mer kan man göra när du menar "se över tillträdesvägar"?
 
Tegelfasadens ventilationsspringor (fogbred) hade vi problem med. Saknades/trasigt stålnät.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.