Hej,

Vi har nu färdigställt vår dränering och påbörjat renovering av tvättstugan. Just nu slår vi bort löstsittande puts på väggarna (beskriver nu insidan av tvättstuge väggen) och märkte då att den delen av källarväggen som ligger ovan mark (c:a 60-80 cm) är beklädd med 1 cm tjock kork under putsen. Korken har torkat något, men utgör ju annars en bra isolering av denna annars oisolerade del av källarväggen. (Förövrigt har vi isolerat källarväggen på utsidan med isodrän upp till marknivå då vi dränerade runt huset). Hur ska vi göra med denna övre del av källarväggen? På något sätt vill vi ju isolera den. Man ska ju isolera på utsidan, men det skulle förstöra utsendeet på vårt 1920-tals trähus.. Ska man låta korken sitta kvar??? Ska man slå bort den eftersom den delvis är torkad (kanske utgör den ingen isolering då???) Är det enda som gäller utvändig isolering - inget annat att tänka på??? Eller kan man ersätta korken på insidan med ny kork eller något annat liknande isoleringsmaterial??? Nu finns det ju 1 cm "fri yta" där korken suttit så det vore ju perfekt att utnyttja denna.

Vad ska vi göra? Vi vågar inte slå bort korken som det är nu - den kanske är oersättningsbar? Sedan ska vi kakla väggen - rummet ska bli helkaklat.

Väggen mår ju inte dåligt av korken nu, så det kanske inte var så dåligt tänkt när husetr byggdes?

HJÄLP!!

PS. I övrigt är huset "oisolerat". Bara träpanel = kallt nu på vintern. Det kanske är lite overkill att vara så noga med denna del av huset då allt annat är oisolerat. (Vi har inga planer på att tilläggsisolera huset utvändigt. Kanske spruta in cellulosa spån - men det får jag ta upp i ett senare inlägg ;-) DS.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.