1 591 läst ·
5 svar
2k läst
5 svar
Isolerad bod, ventilation
Har ett nybyggt uppvärmt uthus på tomten, används som kontor (10 kvm). Det är byggt enligt konstens alla regler gällande isolering och fuktspärrar men är fundersam till att ventilationen kommer att räcka till, idag självdrag med två ventiler.
Kan fuktstyrd pax-fläkt vara ett alternativ? Eller en mindre avfuktare? Någon som har erfarenheter eller tips?
Med vänlig hälsning,
Mattias
Kan fuktstyrd pax-fläkt vara ett alternativ? Eller en mindre avfuktare? Någon som har erfarenheter eller tips?
Med vänlig hälsning,
Mattias
Produkter som diskuteras: "avfuktare"
Avfuktare
Nedan presenteras vårt sortiment av avfuktare. Avfuktare är viktiga verktyg för att upprätthålla en hälsosam och behaglig inomhusmiljö, särskilt i utrymmen som källare, tvättstugor eller badrum, där fuktighetsnivåerna kan vara höga.
Läs mer
Jag skulle då undersöka vart den fuktiga luften kommer ifrån, är det byggt på rätt sätt så ska det inte bli fuktigt i Boden, om du inte har ställt in blöta grejer i den?M mabrauns skrev:
Medlem
· Blekinge
· 12 293 inlägg
Han jobbar väl så att han blir svettig.
Stundtals otillräckligt luftutbyte pga väderläge och detta i kombination med min närvaro i boden gjorde att luften blev fuktig och instängd (över 65% luftfuktighet). Men problemet är som sagt löst med avfuktare.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden