GreenYoda
Ny dag, nya bekymmer, ny trådstart på BH...

Vi håller på att bygga uterum, och jag tror att vi behöver tänka om kring isoleringen nu medan vi har chansen.
Uterummet ligger delvis "inskjutet" i fasaden, se skiss. Golvet är isolerat med 100mm cellplast ovanpå makadam/stenplattor.
Inne i uterummet finns alltså två väggar som utgör fasad till bostad (vägg 1-2) och en vägg som löper från husfasaden och ut (vägg 3a-3b). Dessutom finns ytorna över skjutpartierna, 4-5.
Skiss över uterum integrerat i en bostadsfasad med markerade väggar och ytor för isolering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Vägg 3a utgörs just nu av panel (utsida) - stenullsisolering - panel (insida).
Vägg 3b är inte klar och består av enbart panel (utsida).
Frågan är om jag borde ta upp vägg 3a och göra om hela vägg 3 på följande sätt:
Ytterpanel (utsida) - vindpapp - isolering 70mm - ångbroms - gips (insida).
Ångspärr går ju bort pga tätheten, men ångbroms borde väl vara vettigt? Vilken produkt är det jag letar efter?
Stenull som isolering valdes av min snickare (som förtroendet just nu är lågt för efter en del klantigheter) och efter att jag läst på lite tänker jag att jag borde valt träfiberisolering istället. Hur stor roll spelar detta? Borde jag byta?
Väggarna 1-2-3 ska gipsas på insidan så panelen kommer inte vara synlig.
Borde jag sätta cellplast eller stenull/träfiberisolering på vägg 4-5 också? Ska jag ha vindpapp eller ångbroms där också?

Rummet ska vara frostfritt och så fuktfritt som möjligt då vi hoppas kunna ha en tygsoffa där ute utan mögelproblem. Glaspartierna är vår-höst (u-värde 2,9) och det är västra Skåne. Solen ligger på från tidig morgon till tidig eftermiddag och det blir väldigt varmt, jag tror knappast att det kommer vara något tillfälle under året då rummet är svalare än utomhustemperaturen.
Del av ett uterum med isolerat golv och mörkblått panelat vägg segment 1 intill tegelstolpe, med redskapshängare och skor.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Delvis konstruerat uterum med isolerat golv och numrerade väggsektioner 2, 3a och 3b.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Delvis byggt uterum med isolerade golv och träbjälkar, indikation av ytan 4 med ett blått märke, i dagsljus.

Uterum med träbjälkar och isolerat tak, numrerad yta 5 ovanför ett glasparti.
 
GreenYoda
Inga svar, så jag klurar vidare.

Tänker nu bryta upp hela vägg 3 och sätta isolering enligt följande bild. Funderar på att skippa luftspalt och sätta vindpapp kloss an mot baksida panel. Eftersom väggen är så pass tunn (reglar 70mm, så totalt runt 120mm) tänker jag att den borde kunna torka ut ändå, det är ju inte lufttätt.
Schematisk illustration av väggsektion med isolering, panel, vindpapp och gipsskiva, utan luftspalt.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.