Vi håller på att lägga platon längs källarväggen och grannen kom och snackade om att man kan isolera på utsidan av mattan med frigolit direkt mot grusen.
Vad har ni för erfarenhet av detta?
Då har vi vägg-platon-frigolit-grus.
 
Det är så man gör...
 
Dom flesta som kör med platon kör bara platon...Känner ingen som haft frigolit också i alla fall.
Själv så valde vi isodrän i stället då det andas och isolera samtidigt.
 
Konstigt dom inte skriver ut det på isola.se
 
Hmmm. Vänta nu. Platon är fuktspärr, frigolit är isolering. Om du ska isolera samtidigt som du sätter Platonmatta (vilket ALLA förnuftiga människor gör idag) så använder man företrädesvis frigolit. Om man inte ska isolera använder man inte nån frigolit eller nån annan isolering.
 
Tveksam till platon mattor,, Använd pordrän eller isodränskivor så får du dessutom en tillägsisolering och drenering kapilärbrytning på en ggng,.och ej en massa kondens som kan uppstå vid temp skiftningar och en helt tät platon matta,, 8)[tr][/tr]företagare som livnär sig på dreneringar,,, *ler*
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.