Har planer på att gräva upp runt mitt sutteränghus dränera källaren samt isolera med frigolit funkar det eller måste man använda riktiga markskivor typ pordrän eller liknande. Anledningen till frigolit är att den finns i alla tjocklekar samt att jag kommer att isolera ändå upp mot träfasaden som sticker ut ca 1 dm och det vore smidigt med samma isolering hela vägen ända upp. Tänkte skruva tryckt 22*95 utanpå och montera steni terra skivor. Har ingen fukt i källaren i dag men den är inte inredd och kommer inte att bli det heller endast målade väggar. Huset är tydligen dränerat för ca 25 år sen men det är ingen ordning på vattnet från stuprören så det finns lite förbättringar att göra och jag tror det ligger sand runt källarväggarna. Håller det med s80 isolering eller måste det vara hårdare isolering.
 
Det är onödigt att ta risker... Lägg dit dränerande isolering, typ pordrän, när du ändå gör jobbet!

Jag såg någon som lagt platonmatta mot väggen och sen frigolit på det men då är man ju i princip uppe i samma kostnad som för isodrän eller pordrän redan...

//Anders
 
Om du lägger platonmatta mot källarväggen och sedan frigolit går de nog bra. Jag har gjort det fast jag var dum och la bara 50mm frigolit vilket är klent som fan om du frågar mig.
 
I mitt fall var det betydligt billigare att lägga platonmatta med frigolit.
 
Priset är inte det viktiga det ska bli bra. Hur gör jag i skarven mellan tex 100mm pordrän när jag sedan endast får dit 70mm frigolit ovan mark den skarven kommer ju att bli lutande eftersom det är ett sutteränghus om jag tex slutar med pordrän 1 dm under mark. platonmatta och frigolit kan inte funka bra för jag kommer ju isolera över luftningen eftersom jag ska isolera hela vägen upp.
 
Där sitter ju en list endå så vad de spelar för roll begriper jag inte. Möjligvis blir det tätare om du drar frigolit där men jag vet inte om det spelar någon roll.
 
Men om jag kör med samma tjocklek ovan mark som under lär väl inte listen behövas. Det bör ju i mitt fall vara viktigare med isolering ovan mark vilket är mer än halva ytan.
 
Jag är ingen expert, men jag hade satt listen ändå. Känns dumt att skippa den. Den förhibdrar ju att smuts trillar ner mellan vägg och platonmatta och håller dessutom fast platonmattan. Ska du sätta frigolit mot yttervägg finns det nog regler att följa.
 
Frigolit ska väl funka bra ovan mark i alla fall ? Man brukar ju ha frigolit under en betongplatta så fattar inte varför man inte kan ha det på en källarvägg borde bli mera fukt under en platta.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.