Jag vet att man helst bör isolera källarväggarna utifrån och det ska göras men inte än på några år - vi har annat som är högre prioriterat. Men nu har jag hittat en tunn isolering som sägs funka på insidan av källarväggar (och golv, på platonmatta)
Är det för bra för att vara sant? Eller skulle det funka att isolera inifrån utan de kända problemen med invändig isolering av källare? http://www.wiedland.se/thr/index.htm
 
Just den produkten har testats i ett experiment av Umeå universitet. När det gällde värmeisolering kom man fram till att den inte var lysande eftersom det finns förhållandevis små värmestrålningskällor inomhus. Den blir som mest effektiv som isolering mot stark värmestrålning (tex solstrålning) och den sitter synligt så att den träffas direkt av strålningen.

I övrigt är den ju bara en ångspärr, och då en dyr sådan får man anta.

http://www.bostaden.umea.se/nyheter/test-och-utv%C3%A4rdering-av-till%C3%A4ggsisolering
 
Ok tack, då får vi vänta med att använda källaren som annat än just källare några år, tills det blir ordentligt gjort utifrån. Tack för svaret!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.