Har ett hus med källare som är inredd. Isoleringen gjordes ursprungligen utvändigt men plattorna lossnade och är nu borta. Efter en tidigare översvämning inreddes källarrummet fackmässigt med nivellgolv och väggar med ventilering. Lister uppe och nere har små hål där luften sugs in för att transporteras ut via en fläkt ansluten till golvet. Hur ska isolering sättas upp invändigt utan att förstöra ventileringen?
 
Det enkla svaret är att isolering ska vara på utsidan väggen i en källare.
 
Problemet är inte ventileringen utan fukt. Väggen behöver vara öppen inåt för att fukt som tar sig in i väggen ska kunna torka. Annars har du ett växande fuktproblem.
 
A Anaii skrev:
Problemet är inte ventileringen utan fukt. Väggen behöver vara öppen inåt för att fukt som tar sig in i väggen ska kunna torka. Annars har du ett växande fuktproblem.
Men vi har mellanrum mellan cementgolv och väggar med distanser i plast. Ingenstans ligger trä mot betong. Luftspalten ventileras med hjälp av en fläkt som suger in luft från källaren till luftspalten och blåser ut den via en ventil.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.