Jag underhållsvärmer garaget under vintern till ca 10 grader med el-element, vilket ju kostar en slant. I garaget finns två stycken tvåglas-fönster som ju läcker en del värme. Lönar det sig något att "isolera" genom att sätta upp något för fönstret under vintertid? T.ex en skiva kartong, frigolit eller liknande.
 
Beror på hur mycket yta fönsterna utgör. Cellplast är nog rätt material att prova med
 
Sätt stenull skivor framför. Det gör susen.
 
Jag hade några frigolitskivor över från ett tidigare projekt, 30mm tjocka som passade ändamålet perfekt.

Det är ganska små fönster, totalytan är ca 1.5 m2. Är det möjligt att göra en beräkning mellan tummen och pekfingret vad värmebesparingen blir på ett vinterhalvår? Är 50-100 kWh rimligt?

Fönstrena är överkantshängda från ca 2005. De ser ganska billiga ut, vet inte riktigt vad ett U-värde skulle kunna uppskattas till.
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.